Stotine letova otkazano je u ponedjeljak u Njemačkoj zbog snažne zimske oluje na sjeveru Europe gdje je najmanje jedna osoba poginula, pričinjene su štete, a deseci tisuća kućanstava ostali su bez struje zbog vjetrova uraganske snage, prenose agencije. U Njemačkoj pod imenom Sabine, a drugdje nazvana Ciara, oluja se kreće od zapada prema istoku kontinenta nakon što je udarila u britanske otoke, zahvatila Francusku i širila se istočno do Poljske.
Posebno je teško pogođen München u čijoj je zračnoj luci otkazano 420 letova. Njemačka zrakoplovna kompanija Lufthansa prizemljila je sve kontinentale letove do 13 sati, a sve interkontinentalne do 14 sati u ponedjeljak, prenosi agencija dpa. Letovi su ponovno uspostavljeni u frankfurtskoj zračnoj luci, gdje je u nedjelju bilo otkazano 190 letova. Oko 150 letova ukupno otkazano je u Düsseldorfu i Kölnu. Njemački željeznički prijevoznik Deutsche Bahn objavio je u nedjelju navečer da planira prekinuti promet zbog oluje.
Nestanak struje, otkazani letovi, srušena stabla
U Švedskoj je jedan muškarac poginuo, a za drugim se traga nakon što im se čamac, dok su ribarili, prevrnuo u nedjelju na jezeru Svenljunga zbog snažnih vjetrova, objavila je danas policija. Meteorološke službe upozorile su na visoku razinu mora na obalama Danske, Norveške, Švedske i Finske. Oko 10.000 kućanstava u Velikoj Britaniji i Irskoj ostalo je bez struje, a službe su upozorile na poplave u Škotskoj i Engleskoj.
Operator Enedis objavio je da je oluja na područjima sjeverne Francuske ostavila bez struje 130.000 kućanstava u ponedjeljak ujutro. Na sjeveru Francuske otkazani su regionalni vlakovi, a nadležne službe objavile su narančastu uzbunu zbog snažnih vjetrova u 32 departmana.
U Poljskoj je bez struje više od 55.000 kućanstava u ponedjeljak ujutro, objavila je novinska agencija PAP. Zbog snažnih vjetrova vatrogasci su morali intervenirati 1100 puta, uglavnom na uklanjanju srušenih stabala. I u Belgiji je oluja izazvala štete diljem zemlje: srušena su stabla i granje, blokirane ceste u nekoliko pokrajina, padali su crijepovi.
U glavnome gradu Bruxellesu dio pročelja urušio se na cestu u jugoistočnoj četvrti Huy, a urušio se i dio krovišta nad bazenom, prenijela je novinska agencija Belga. Vjetrovi su puhali snagom od 115 kilometara na sat u gradu Middelkerku. U Švicarskoj je bilo zatvoreno u ponedjeljak nekoliko željezničkih linija, žičara i škola zbog vjetrova brzine do 148 kilometara na sat.
Teška situacija u Velikoj Britaniji
Posljedice oluje Ciara osjećaju diljem Velike Britanije, pa se nastavljaju smetnje nakon poplava i jakih vjetrova. Više od 20.000 domova ostalo je bez struje, a upozorenja o poplavi na snazi su u cijeloj zemlji, javlja BBC. Vjetrovi jačine uragana i poplave uzrokovali su velike probleme u većem dijelu Velike Britanije. Šteta je nanesena stotinama nekretnina, otkazivani su vlakovi, letovi i trajekati. Oluja Ciara koja hara Europom donijela je jaku kišu i vjetrove jačine oko 145 km/h. Metež će vjerojatno trajati početkom tjedna a dolazi još lošeg vremena, piše The Guardian.
Žuta upozorenja za snijeg, led i vjetar također su na snazi za velike dijelove Velike Britanije. Prema prognozama u nekim područjima moguće su mećave i do 20 cm snijega. Upozorenje za vjetar i snijeg na snazi je cijeli dan u cijeloj Sjevernoj Irskoj i većem dijelu Škotske.
Do sada je oluja u roku od 24 sata donijela u nekim dijelovima Velike Britanije kišne oborine kakve padnu u mjesec i pol dana, što je rezultiralo poplavom i prekidom električne energije za više od pola milijuna domaćinstava. Gotovo 200 upozorenja o poplavi na snazi je na cijelom području Velike Britanije, što znači da se očekuju poplave, pri čemu je više od 120 u Engleskoj, oko 50 u Škotskoj i 13 u Walesu. Oluja je utjecala i na letove, tako da je u nedjelju otkazano na stotine, a očekuje se da će danas biti otkazano na desetke novih.
Upozorenje za Hrvatsku
Oluja će danas djelomično zahvatiti i Hrvatsku. U većini krajeva očekuje se vjetrovito i iznadprosječno toplo. Uz promjenjivu naoblaku mjestimice će padati kiša, u većini područja najčešće prema večeri. Puhat će umjeren i jak jugozapadnjak, povremeno i s olujnim udarima, a na Jadranu i jugo te južni vjetar. Najviša dnevna temperatura između 11 i 16 °C.
Za središnju Hrvatsku te Liku i Gorski kotar na snazi je narančasto upozorenje što znači da je vrijeme opasno.
"Mjestimice olujni udari jugozapadnog vjetra, osobito na sjeveru područja. Najjači udari vjetra 65-105 km/h. Budite spremni na poremećaje, oštećenja konstrukcija i rizik od ozljeda zbog iščupanih stabala, polomljenih grana te letećih krhotina. Moguć je prekid prometa i prekid opskrbe električnom energijom", stoji u upozorenju.
Zbog jakog vjetra autocesta A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Delnice i Kikovica u oba smjera otvorena je samo za osobna vozila, a obilazak za ostale skupine je državnom cestom DC3 kroz Gorski kotar.
Smirivanje vremena kod nas očekuje se tijekom sutrašnjeg dana.
Jedna osoba poginula u Sloveniji
Jak vjetar, koji je tijekom noći s nedjelje na ponedjeljak zahvatio sjeveroistočni dio Slovenije, stvara probleme u prometu i opskrbi električnom energijom, a jedna je osoba poginula kada se na automobil srušilo stablo.
Kako je objavila policija, na cesti Dravograd-Maribor jutros je oko 5 sati srušeno stablo palo na vozača koji je vozio prema Mariboru i on je umro na mjestu nesreće. Njegov identitet još se utvrđuje, a cesta je zatvorena. Zbog jakog vjetra u brojnim mjestima u tom dijelu zemlje srušena su stabla, problemi su u prometu, ali i opskrbi električnom energijom, pa je više od tisuću potrošača bez struje.
Zbog jakog vjetra jugozapadnog smjera, koji na pojedinim mjestima dostiže brzinu do 100 kilometara na sat, agencija za okoliš za cijelo je područje Slovenije proglasila narančasti alarm, drugi najviši stupanj opasnosti od elementarnih nepogoda, no predviđa se da će vjetar do večeri oslabjeti.