Odlaze trbuhom za kruhom, dok njihova djeca ostaju prepuštena sama sebi

Svoje roditelje poznaju samo iz povremenih posjeta ili preko Skypea.

5.12.2013.
10:05
VOYO logo

Rastanci su nešto što Oksani Hemei najteže pada. Kad su joj bile tri godine, njezini su roditelji prvi put otputovali iz Moldavije. Nakon tri godine se njezina majka Jelena vratila, na nekoliko mjeseci. Kad je došao dan ponovnog rastanka, ona je kćer poslala baki. Na pola puta se šestogodišnja Oksana predomislila i vratila. Na ulazu u dvorište svoje obiteljske kuće zatekla je majku, koja je već imala kofer u ruci, piše Deutsche Welle.

Oksana, kojoj je sada 18 godina, još se i danas sjeća bijesa koji ju je tada, kao malu djevojčicu, obuzeo: "Bila sam premala da bih razumjela da moja majka nije otišla zato što je to htjela ili zato što joj je to bilo drago."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na istoku Europe mnoga su djeca odrasla poput Oksane, bez roditelja. Međunarodni tisak im je nadjenuo ime "euro-siročad". Istraživanja pokazuju da u Republici Moldaviji više od polovine djece u međuvremenu odrasta bez majke ili oca. Nevladine organizacije računaju da u zemljama članicama EU, primjerice u Rumunjskoj, Bugarskoj ili Poljskoj, između 500.000 i milijun djece raste bez roditelja.

Roditelji trbuhom za kruhom slijede put kojim su pošli mnogi njihovi zemljaci prije njih: napuštaju zemlju, rade kao pomoć u polju, na građevini, kao njegovatelji starijih osoba ili čuvaju tuđu djecu u inozemstvu. Mnogi putuju čak do SAD-a, često su tamo ilegalno. Djeca ostaju kod kuće, s jednim roditeljem, s bakom i djedom, poznanicima ili čak sama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skype umjesto zagrljaja

Stručnjaci posljedice ovakvog stanja nazivaju socijalnom katastrofom. "To je trauma djeteta koje je izgubilo roditelje dok su oni još živi", kaže psiholog Ian Feldman.

Djeci, tvrde sociolozi, često osim roditeljskog zagrljaja i ljubavi nedostaje medicinska njega, loše se hrane, često pate od depresija, imaju problema u školi.

Spas u EU?

Republika Moldavija je potpisala Sporazum o pridruživanju s EU. Sad se ova mala zemlja nada novim impulsima za svoje bolesno gospodarstvo, a s njima i da će Sporazum o slobodnoj trgovini i putovanje bez viza u Europsku uniju popraviti i stanje "euro-siročadi".

Cijeli članak pogledajte http://www.dw.de/djeca-%C4%8Diji-su-roditelji-na-radu-u-inozemstvu/a-17270875.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.

Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pišite nam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo