Od ovog su virusa u pet mjeseci umrle 603 osobe

15.7.2014.
19:03
VOYO logo

U razdoblju između 8. i 12. srpnja WHO je zabilježio čak 85 novih slučajeva zaraze, ističući da je razina prijenosa smrtonosne bolesti i dalje vrlo visoka. Međunarodni i lokalni liječnici ulažu velike napore da uopće stignu do sela s najviše zaraženih. Naime, brojni seljani smatraju da došljaci zapravo šire bolest.

Humanitarci i liječnici sumnjaju da u Siera Leoneu i u Gvineji članovi obitelji i prijatelji skrivaju zaražene i bolesne osobe vjerujući da je hospitalizacija za njih "smrtna presuda", a u Liberiji grupe seljana oružjem nastoje zastrašiti i potjerati zdravstveno osoblje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izolirani i jako preplašeni

"Vrlo nam je teško pristupiti zatvorenim seoskim zajednicama koje pokazuju nepovjerenje prema svima koji stižu izvana. Još uvijek su prema nama sumnjičavi, nepovjerljivi i neprijateljski nastrojeni... Ondje su izolirani i, zapravo jako preplašeni", rekao je glasnogovornik WHO-a Dan Epstein na konferenciji za novinare u Ženevi.

Najveći broj smrtno stradalih od posljedica zaraze virusom ebole u posljednjih je tjedan dana zabilježen u Sierra Leoneu gdje su potvrđena 52 slučaja bolesti. Liberija je izvijestila o 13 umrlih, a Gvineja o troje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Epstein je rekao da je u spomenutim trima zemljama i dalje glavni cilj pronaći sve koji su bili izloženi virusu te ih staviti u 21-dnevnu karantenu zbog razdoblja inkubacije kako bi se vidjelo jesu li zaraženi. "Proći će i nekoliko mjeseci prije nego što uspijemo staviti ovu epidemiju pod kontrolu", dodao je Epstein.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo