OD 'NEPRIJATELJA' DO 'VELIKOG LIDERA': /

Trump ublažio retoriku prema Kini, svijet i dalje strahuje od globalne recesije

Image
Foto: Profimedia

Američki predsjednik poručio je iz Francuske, gdje boravi na sastanku na vrhu G7 zemalja, kako je Xi Jingping 'veliki lider'

26.8.2019.
13:33
Profimedia
VOYO logo

Američki predsjednik Donald Trump nazvao je svog kineskog kolegu Xija Jingpinga "velikim liderom" te najavio kako će SAD i Kina uskoro ponovno otvoriti pregovore. Trumpova izjava u ponedjeljak iz Biarritza, Francuska, gdje su se svjetski lideri okupili na godišnjem sastanku grupe G7, dolazi samo tri dana nakon što je Trump Xija Jingpinga proglasio "neprijateljem".

Za vikend je Trump uvjeravao kako ima ovlasti narediti američkim kompanijama da odu iz Kine, ali je kasnije rekao kako ponovno razmišlja o novim carinama na kinesku robu. Njegovi savjetnici pak, poručuju kako Trump žali što carine nije uveo ranije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako javlja dopisnik New York Timesa za Bijelu Kuću Peter Baker, svjetski lideri se pred kamerama trude ostaviti dojam kako je sve u najboljem redu, no iza scene Trump i ostali državnici i dalje imaju prilično različita mišljenja oko trgovine, klimatskih promjena, Sjeverne Koreje, Rusije i Irana.

Trumpu je poruku poslao čak i njegov miljenik, populistički premijer Velike Britanije Boris Johnson, koji je izrazio neslaganje s Trumpovom trgovinskom politikom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Različiti signali

Američki je predsjednik u pozitivnom tonu govorio o sastanku. Tako je rekao kako je ručak s francuskim predsjdnikom Emmanuelom Macronom "najboljih sat vremena koje sam ikad proveo s njim". Večera s ostalim liderima u nedjelju je bila "fantastična", a premijer Johnson je "pravi čovjek za taj posao", poručio je Trump. Ipak, na večeri se "živo" raspravljalo i Trumpovoj ideji o povratku Rusije u klub G8 nakon izbacivanja zbog aneksije Krima.

Oko Kine Trump tako objavljuje dvostruke signale. Nastavlja se kocka o stotinama milijardi dolara u razmjeni proizvoda između SAD-a i Kine. "Mislim da poštuju trgovinski rat", kazao je Trump na sastanku zemalja G7. "Ono što su napravili je nevjerojatno, što su im predsjednici i administracije dopustili da pobjegnu sa stotinama milijardi dolara svake godine."

Američki saveznici slažu se da su kineske politike prijetnja, piše NYT, ali ne postoji konsenzus o Trumpovom pristupu. Pristuna je bojazan kako će Trumpov pristup odvesti globalnu ekonomiju u recesiju koja će pogoditi ionako uzdrmane europske ekonomije.

Image
Foto: Profimedia

Supruge svjetskih lidera na summitu G7 u Francuskoj

U kojem će smjeru krenuti svjetska ekonomija?

Nakon porasta od 0,2 posto u prvom kvartalu 2019. Italija je tehnički izašla iz recesije kojom je bila pogođena potkraj 2018., no pitanje je dokad će ekonomski rast trajati. Drugi hrvatski veliki trgovinski partner, Njemačka, pada u drugom kvartalu 2019., a njemačka središnja banka upozorava kako bi zemlja mogla ući u recesiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve ovo, dakako, nisu dobre vijesti za Hrvatsku. Sve su oči svijet okrenute prema G7 sastanku u Francuskoj te se željno očekuju novi Trumpovi potezi prema Kini koji će pokazati u kojem bi smjeru mogao krenuti trgovinski rat dviju zemalja, a samim time i - svjetska ekonomija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo