Cynthia Daily i njezin partner prije sedam su se godina odlučili na ovaj način oplodnje. Nadali su se kako će njihov sin kad malo odraste upoznati svoju eventualnu polubraću ili polusestre. Kad je Cynthia počela istraživati, otkrila je da taj broj nekontrolirano raste, sve dok nije narastao do čak 150.
"Bila sam u potpunom šoku kad sam saznala, a kad sam ih vidjela sve na okupu, bilo mi je jasno da se radi o braći i sestrama. Svi su jako slični", ispričala je Cynthia za New York Times.
Ovaj je slučaj pokrenuo brojne rasprave. Mnogi se pitaju kakve sve posljedice mogu imati ovakvi slučajevi. Na ovaj se način, kažu stručnjaci, mogu širiti neke genetski nasljedne bolesti. Mnogi spominju i mogućnost da dođe do slučajnog incesta ako se braća i sestre upoznaju i zaljube. Realno taj rizik postoji jer mnogi od njih žive u blizini, a ni ne znaju da su u rodu.
"Moja kći upravo iz tog razloga zna broj svog donora. Ona ide u školu s velikim brojem djece koja su začeta ovim putem. Zato smatram da ovo mora biti sastavni dio seksualne edukacije u našim školama", ispričala je jedna majka iz Kalifornije.
Banke sperme zarađuju ogroman novac
No, ono što najviše zabrinjava jest činjenica da banke sperme i brojne klinike na ovom problemu zarađuju ogroman novac uopće ne razmišljajući o etici. Primjerice, roditelji mnogo puta nisu upoznati niti sa zdravstvenim stanjem donora, kao ni s ostalim važnim podacima. Također, zakonom nije propisano nikakvo ograničenje u broju donacija, pa netko može doslovno napraviti neograničen broj potomaka.
"Imamo bolje regulirana pravila pri kupovini automobila nego pri kupovini sperme", ističe Debora L. Spar, autorica brojnih knjiga koje se bave ovom problematikom.