OBJAVLJENA REZOLUCIJA BIH O HRVATSKOJ: /

Traže prestanak uplitanja u unutrašnja pitanja, ali osuđuju i relativiziranje ustašluka

Image
Foto: Zvonimir Ćorić / PIXSELL

Objavljen je tekst prijedloga rezolucije o osudi uplitanja Hrvatske u unutrašnja pitanja BiH

18.12.2018.
12:38
Zvonimir Ćorić / PIXSELL
VOYO logo

Danas je javno objavljen tekst prijedloga rezolucije o osudi uplitanja Hrvatske u unutrašnja pitanja BiH koju će SDP-ovac Saša Magazinović predložiti Predstavničkom domu.

Kako piše portal Vijesti.ba, u dokumentu, koji će danas biti pušten u parlamentarnu proceduru, navodi se da se Hrvatska poziva na razmatranje uvođenja pojma konstitutivnosti Srba i Bošnjaka kroz Ustav RH, ako i dalje nastavi inzistirati "na implementaciji modela konstitutivnosti kao navodno jedinog modela osiguranja prava kolektiviteta i izbora legitimnih predstavnika".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odmah na početku rezolucije osuđuju se "kontinuirane negativne tendencije i političke inicijative iz Republike Hrvatske, kojima se destabilizira Bosna i Hercegovina i podriva njezin ustavnopravni poredak neposrednim miješanjem Republike Hrvatske u unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine"

Manipuliranje povijesnim činjenicama

Tvrde da se "na najgrublji način manipulira povijesnim činjenicama, s ciljem relativizacije stradanja i zločina koje su pretrpjeli građani Bosne i Hercegovine i susjednih država koji su bili žrtve totalitarnih, fašističkih i rasističkih ideologija."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog rezolucije poziva zatim domaće i međunarodne institucije da "odmah obustave aktivnosti Republike Hrvatske" za koje smatraju da krše niz međunarodnih dokumenata i presuda Europskog suda za ljudska prava.

Od tih institucija traže "da poduzmu sve nužne mjere, u skladu sa svojim ovlaštenjima, u svrhu podrške i dodatnog osnaženja institucija države Bosne i Hercegovine na svim nivoima, njenog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, zaštite individualnih i kolektivnih prava i sloboda građana Bosne i Hercegovine, promoviranja suradnje među državama na načelima uzajamne ravnopravnosti i međusobnog poštivanja".

Image
BIH UZVRAĆA UDARAC HRVATSKOJ: /

Pripremaju rezoluciju 'o osudi uplitanja Hrvatske u unutarnje poslove BiH'

Image
BIH UZVRAĆA UDARAC HRVATSKOJ: /

Pripremaju rezoluciju 'o osudi uplitanja Hrvatske u unutarnje poslove BiH'

Traže prekid uplitanja u unutarnja pitanja

Pozivaju također i sve odgovorne institucije, političare i pojedince u Hrvatsko da prekinu sa sivim oblicima uplitanja u unutarnja pitanja Bosne i Hercegovine, posebno u pitanja koja se tiču administrativno-teritorijalne organizacija i izbornog zakonodavstva. Smatraju da time Hrvatska krši načelo "suverene jednakosti svih članica" Povelje Ujedinjenih naroda.

"Opravdavanje samovoljnog, jednostranog uplitanja Republike Hrvatske u unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine odredbama Ustava Republike Hrvatske u suprotnosti je s međunarodnom pravnom tečevinom i odredbama Povelje Ujedinjenih naroda", pišu u povelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsku su pozvali da prestane sa "osporavanjem prava građana Bosne i Hercegovine na ravnopravnu mogućnost biranja i kandidiranja za sve funkcije u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti, nezavisno od njihove etničke, vjerske ili druge pripadnosti, što je princip čija je primjena Bosni i Hercegovini naložena presudama Europskog suda za ljudska prava".

Također, traže umjesto pozivanja na fiktivni „duh“ Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, poštivanje i dosljedno primjenjivanje njegovih konkretnih odredbi te na suzdržavanje Hrvatske od prekomjernog naoružavanja i svih drugih aktivnosti koje mogu dovesti do regionalne 'utrke u naoružanju' kojom se ugrožavaju povjerenje i stabilizacija odnosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvođenje ustavne konstitutivnosti Srba i Bošnjaka

Ono što je zanimljivo je da u rezoluciji pozivaju Hrvatsku da "razmotri uvođenje pojma konstitutivnosti Srba i Bošnjaka kroz Ustav Republike Hrvatske, s obzirom na to da pripadnici ova dva naroda broje preko 215.000 stanovnika Republike Hrvatske", te uvođenje višečlanog Predsjedništva, ukoliko će inzistirati na modelu konstitutivnosti.

"...Republiku Hrvatsku da, a imajući u vidu istupe službenika Republike Hrvatske kojima se inzistira na modelu konstitutivnosti kao jedinom koji osigurava prava kolektiviteta i izbor legitimnih predstavnika, razmotri uvođenje koncepta konstitutivnosti Srba i Bošnjaka kroz Ustav Republike Hrvatske, s obzirom na to da pripadnici ova dva naroda broje preko 215.000 stanovnika Republike Hrvatske... kao i uvođenje višečlanog Predsjedništva umjesto institucije predsjednika Republike Hrvatske, u koje bi bili birani i legitimni predstavnici Srba i Bošnjaka Republike Hrvatske.

Ugroženost Bošnjaka i Srba

Ovu preporuku smatramo utemeljenom u smislu zaštite egzistencijalnih prava ove populacije, imajući u vidu njenu ugroženost koja se ogleda u činjenici da su Srbi i Bošnjaci 1991. godine činili preko 13% ukupnog stanovništva Republike Hrvatske, a danas je taj procenat sveden na tek nešto više od 5 %."

Osim toga, u prijedlogu rezolucije izričito podržavaju zaštitu i povrat bosanskohercegovačke imovine koja se nalazi u Hrvatskoj te pozivaju rješavanje problema korištenja akumulacije Buškog jezera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Traže i odustajanje od izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na granici s Bosnom i Hercegovinom, oko dva kilometra udaljenog od užeg centra općine Novi Grad.

Relativizacija ustaških i novih zločina

Rezolucijom se "osuđuje relativizacija stradanja građana i naroda u 20. stoljeću u Republici Hrvatskoj, uključujući intenziviranu relativizaciju i osporavanje dokazanih ustaških zločina u logoru Jasenovac u II. svjetskom ratu, koja se odvija i putem javnog medijskog servisa Republike Hrvatske, kao i rasprostranjeno institucionalno i medijsko negiranje i osporavanje novovremenih zločina počinjenih u okviru udruženog zločinačkog poduhvata, koji je kao takav prepoznao i osudio Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije u Haagu."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju, traže od Hrvatske prihvaćanje odgovornosti "utvrđenu u okviru udruženog zločinačkog pothvata" i naknadu štete svim koji su preživjeli taj pothvat. Posebno su pozvali predsjednicu Hrvatske Kolindu Grabar-Kitarović da oduzme vojna priznanja osuđenicima za ratni zločin "koja predstavljaju sramotu za Republiku Hrvatsku i teret za proces pomirenja".

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo