Američki predsjednik Barack Obama inzistirao je na tome da SAD ne mijenja svoju strategiju smatrajući kako će ona s vremenom uništiti Islamsku državu.
Da je taj pristup baziran na neefektivnim akcijama smatraju zapadni diplomati i dužnosnici obavještajnih službi, objavljeno je u seriji intervjua na Telegraphu.
Kako je kazao Derek Harvey, jedan od Obaminih viših obavještajnih dužnosnika i specijalista za Bliski istok, tu se radi o "dimu bez vatre": "I to je prljava mala tajna", kazao je Harvey koji je odstupio sa svoje dužnosti frustriran zbog načina na koji tretiraju konflikt na Bliskom istoku.
"Ni Obama ne podržava vlastitu strategiju"
Smatra da Obamin plan nije imao šanse "jer ni on sam nije podržavao vlastitu strategiju".
Diplomati i obavještajci tvrde kako je kaos u Iraku i Siriji uzrokovan Obaminom odlučnosti da se nastavi sa strategijom povlačenja iz regije.
"Islamska država proširila se na osam drugih zemalja iskoristivši građanske ratove u Jemenu, Egiptu, Libiji, Afganistanu i drugdje", kazao je obavještajac koji je služio u Bagdadu tijekom vrhunca invazije.
"Nismo učinili ništa"
Dodao je kako džihadisti iskorištavaju priliku na područjima gdje postoji nedostatak učinkovitog upravljanja države.
"Nismo učinili ništa da ih stvarno kako bi im doista naudili", kazao je dužnosnik.
Diplomati se slažu kako kampanja sporadičnih zračnih napada ne može biti uspješna.
Jedan zapadni diplomat smatra kako Islamska država nije "homogeni blok" te da je to jasno iz njihove taktike. Smatra da prema tome ne može biti jedan odgovor.
Dva međusobno zavisna zla
Drugi diplomat smatra kako je Obama "dozvolio da prevlada ideja da je borba protiv Islamske države odvojen problem od rušenja Assadovog režima, koji se može ostaviti za kasnije".
Diplomati se slažu kako nije moguće racionalno razdvojiti ISIS od sirijskog režima te da su to dva međusobno zavisna zla.
Ključan problem su i trenutna pravila sudjelovanja koja SAD ograničavaju u onome što u vojnom smislu mogu učiniti. Tako su potrebni mjeseci da se zatvore bankovni računi koji pripadaju džihadistima.
Ograničavaju i sposobnost da se bore protiv moćne džihadističke propagande.
"Zašto Anonymousi mogu srušiti 5000 Twitter profila Islamske države, a vlada ne može? To je problem vlasti", kazao je Harvey.
The Telegraph/Danas.hr