FOTO: / Mnogi pristaju na takav odnos samo zbog novca i nade u bolji život

Svi ćemo se sjetiti kraja 2013. godine i podjela u hrvatskom društvu koje su nastale prilikom Referenduma o definiciji braka. Na kraju se cijela priča svela na pitanje Za ili Protiv homoseksualaca.

1.3.2014.
17:21
VOYO logo

Jedan od njih bio je i don Damir Stojić, studentski kapelan pri Sveučilištu u Zagrebu. Kapelan se između ostaloga pozvao i na iskustva Ugande kao vrlo pozitivne zemlje gdje je Vlada kako kaže, potjerala sve lijeve liberalne udruge te dala vlast Crkvi. Rezultat toga je, tvrdi don Stojić, pad zaraženih HIV-om i spolnim bolestima (?!).

Kakvo je stanje u Ugandi glede prava LGTB osoba provjerili smo na terenu. Povod je trenutno zakon kojim se homoseksualnost u Ugandi kažnjava doživotnim zatvorom, a zbog sumnje u ''promoviranje homoseksualizma'' mnogima su već prekršena ljudska prava, a neki su i protjerani iz zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O seksu se ne priča

Autor ovog teksta u Ugandu je putovao više puta i u njoj, kao i u zemljama u susjedstvu boravio mjesecima. Ono što će čak i površni poznavatelj Afrike odmah primijetiti je da su teme o seksu ondje još uvijek dio tabua, dio onoga o čemu se ne govori, iako seksualne slobode i promiskuitetno ponašanje svakako postoje.

Na ulicama Kampale gotovo je nemoguće vidjeti zagrljeni par ili momka i curu koji se drže za ruke, a kamo li da se ljube. Tu sad dolazi i homoseksualizam kao nešto što je oduvijek prisutno, ali o čemu se priča još manje. Mnogi na to gledaju kao na loš utjecaj Zapada, no taj isti Zapad, točnije vjerske organizacije, imaju svoje prste upravo u propagandi s druge strane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od ideje jedne konzervativne manjine do izglasavanja zakona u parlamentu prošlo je nekoliko mjeseci. No zakon u Ugandi nije važeći, ako ga predsjednik ne potpiše. Taj potpis dogodio se prošlog ponedjeljka.

Prognan jer je 'Nepoželjan'

David Cecil, britanski državljanin koji u Ugandi živi od 2007. godine izbačen je iz zemlje zbog sumnji u poticanje na homoseksualizam. Da cijeli slučaj bude bizarniji, sve se dogodilo godinu dana prije nego je predsjednik potpisao zakon što samo govori o jakoj propagandi koja se vrši na tom polju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''U Ugandi sam živio više od šest godina, s ugandskom partnericom imam dvoje djece, otvorio sam bar i to je postao moj dom. U jednom trenutku odlučio sam se okušati u kazališnoj produkciji. Napravili smo predstavu o čovjeku imenom Samson koji je upleten u priču s trgovačkim društvima i s korupcijom. Nešto prije kraja prvog čina Samson se napije i prizna da je gej. To mu zakomplicira život i stvori mu mnoge neprijatelje'', kaže David te dodaje:

''Suština predstave nije položaj gej populacije već korupcija, ali nekima je očito zasmetalo što je glavni lik gej''.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deportiran zbog predstave

Predstava je igrala u nekoliko kafića u Kampali, ali kad je trebala igrati u Nacionalnom kazalištu pobunile su se razne vjerske grupacije i David je pritvoren, a ubrzo poslije toga i deportiran s obrazloženjem da je nepoželjan.

''Moja deportacija u potpunosti je nezakonita i neustavna. Nadam se da će se to razriješiti.''

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema novom zakonu osobe osumnjičene za homoseksualizam u zatvoru mogu završiti doživotno, a kažnjavat će se i osobe koje pomognu drugima da dođe do homoseksualnog seksa. Radikalnije skupine predlagale su i smrtnu kaznu!

Predsjednik Yoweri Museveni, koji je dosta odugovlačio s potpisivanjem i mnogi su mislili da nikad neće potpisati zakon, izjavio je kako je homoseksualizam plod teške ekonomske situacije u Ugandi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Činjenica je, doduše da mnoga gospoda u godinama dolaze u Afriku s dolarima kako bi sebi priuštili zgodnu djevojku ili dječaka.

''Svakako ima slučajeva da momci i djevojke koji inače nisu homoseksualne orijentacije pristaju na takav odnos samo zbog novca i zbog nade u bolji život negdje u Europi'', kaže Jude, Ugandijac koji u Kampali živi od rođenja i radi u obrazovanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No ono što je izvjesnije u cijeloj toj priči je da vlasti, isto kao i razne nevladine grupacije, tu temu koriste kako bi same sebe promovirale ili kako bi prikrili puno važnije društvene probleme.

U Hrvatskoj smo bili svjedocima takvim žučnim i mučnim raspravama, a danas rijetko tko to i spominje. Narod ima bitnijih problema! Ali kako afričke vlasti sve, pa i ustroje svojih vlada kopiraju sa Zapada tako su vjerojatno prekopirali i zapadnjačke spinove. Možda je to dokaz civilizacije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promiskuitetne noći

S jedne strane tu je velika hajka na homoseksualce, a s druge je promiskuitetno ponašanje kraljica noći u mnogim barovima glavnoga grada Kampale.

Uganda je zemlja s izraženim promiskuitetom, gdje se na seksualne odnose gleda na mnogo opušteniji način nego u Europi. Granice između prostitucije i provoda za jednu noć ovdje su vrlo nejasne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No kako je Uganda zemlja s jakim utjecajem religije, prvenstveno Kršćanstva, ovdje nailazimo na klasične tenzije između konzervativnih vrijednosti i seksualnih sloboda u praksi. U tom miksu, homoseksualizam je vrlo laka meta.

''Kada bi netko uistinu pokušao zabraniti i promiskuitetno ponašanje u barovima mislim da bi izbila buna'', kaže David Cecil, britanski državljanin, izbačen iz Ugande zbog sumnji da je poticao na homoseksualizam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Homoseksualizam kao 'zločesto' ponašanje

Tradicionalno se u Ugandi na homoseksualizam gleda kao na neko ''zločesto'' ponašanje i ništa više, no religijski utjecaji sa zapada uspjeli su promijeniti i to.

''Veće su vjerojatnosti da gej osoba bude napadnuta u Britaniji nego u Ugandi. Nekoliko mojih gej prijatelja kažu kako ne osjećaju strah na svakodnevnoj bazi, ali uz svesrdnu propagandnu mašineriju i žigosanje od konzervativne strane počinju se povlačiti i paziti u javnosti'', kaže David.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko je hajka otišla daleko dokazuje i prošlotjedni tekst u tabloidu Red Pepper pod naslovom ''200 top gejeva" gdje su izlistana imena ljudi za koje se sumnja da su homoseksualne orijentacije. Oni trenutno strahuju od nasilja i razmišljaju u preseljenju u druge države.

Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon apelira na vladu Ugande da zaštiti sve svoje građane od diskriminacije, a u isto vrijeme veleposlanici i donatori iz Švedske, Norveške, Danske i SAD-a najavili su uskraćivanje pomoći Ugandi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Priče s terena pratite na Facebookovoj stranici Hrvoja Ivančića.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo