NOVI PROBLEMI ZA ASTRAZENECU: /

Indija je zaustavila izvoz cjepiva, a Europa raspravlja o vlastitoj kontroli izvoza

Image

AstraZeneca, koja čeka odobrenje za uporabu u SAD-u, dodaje da je cjepivo i dalje 100 posto učinkovito u sprječavanju teškog oblika covida-19

25.3.2021.
15:14
VOYO logo

Uvođenje cjepiva AstraZenece na koje se većina svijeta oslanja u borbi protiv pandemije covida-19, u četvrtak se suočilo s novim poteškoćama jer je Indija zaustavila izvoz cjepiva, a Europa raspravlja o vlastitoj kontroli izvoza. Indija je privremeno obustavila izvoz cjepiva britansko-švedske tvrtke iz Instituta za serum u Indiji (SII), najvećeg svjetskog proizvođača cjepiva, kako bi zadovoljila domaću potražnju za cjepivom nakon porasta zaraza u toj zemlji, otkrila su dva izvora.

Time bi se moglo odgoditi slanje pošiljki cjepiva desecima siromašnijih zemalja koje se također oslanjaju na proizvodnju SII-ja u okviru programa podjele cjepiva COVAX, koji podržava Svjetska zdravstvena organizacija (WHO). "Isporuke cjepiva protiv covida-19 gospodarstvima s nižim dohotkom unutar programa COVAX vjerojatno će biti odgođene...", rekli su za Reuters iz UNICEF-a koji je partner tog programa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NAKON KRITIKA: /

AstraZeneca revidirala rezultate istraživanja - pogledajte kolika je sada učinkovitost njihova cjepiva

Image
NAKON KRITIKA: /

AstraZeneca revidirala rezultate istraživanja - pogledajte kolika je sada učinkovitost njihova cjepiva

Danska obustavlja cjepivo na tri tjedna

Potez Indije uslijedio je u trenutku kad Europska unija razmatra da se članicama daju veće ovlasti da blokiraju izvoz cjepiva izvan bloka jer se većina bori s porastom zaraza i nastoji ubrzati cijepljenje. Prijedlog bi se odnosio na sva cjepiva pa i AstraZenecu na koju se EU prvo oslanjala kako bi dostigla svoj cilj od imunizacije 70 posto odrasle populacije do ljeta.

EU optužuje AstraZenecu, koja je razvila cjepivo s Oxfordom, da nepravedno favorizira Veliku Britaniju, što britansko-švedska tvrtka odbacuje. Cjepivo AstraZenece smatra se presudnim u suzbijanju pandemije zato što je jeftinije i jer se jednostavnije prevozi od većine suparničkih cjepiva. Bruxelles i London ovaj tjedan su se dogovorili da će težiti "win-win" rješenju, no EU ima još jedan problem - opada povjerenje u cjepivo AstraZenece zbog zabrinutosti o nuspojavama i podacima o učinkovitosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danska će obustaviti uporabu tog cjepiva na još tri tjedna dok se ne istraže potencijalne veze između cjepiva i krvnih ugrušaka, objavio je danski kanal TV2. Više od 10 drugih zemalja također je obustavilo uporabu cjepiva zbog sličnih bojazni, ali većina je ponovno počela cijepiti AstraZenecom.

Sporo uvođenje cijepljenja u EU

Europska agencija za lijekove (EMA) objavila je prošli tjedan da je cjepivo sigurno, ali mnogi Europljani su zadržali oprez. Trećina Danaca odbila bi se cijepiti AstraZenecom, pokazuje istraživanje koje su u srijedu objavili danski mediji. Povjerenje u to cjepivo palo je i u Španjolskoj, Njemačkoj, Francuskoj i Italiji.

Nakon što su američke vlasti upozorile da su objavljeni podaci kliničkog ispitivanja cjepiva zastarjeli, AstraZeneca je u srijedu revidirala za tri postotna boda rezultat istraživanja o učinkovitosti svoga cjepiva protiv covida-19. Tvrtka navodi da je učinkovitost cjepiva 76 posto u sprječavanju simptomatskog covida-19, umjesto 79 posto koliko je objavila prije nekoliko dana.

AstraZeneca, koja čeka odobrenje za uporabu u SAD-u, dodaje da je cjepivo i dalje 100 posto učinkovito u sprječavanju teškog oblika covida-19. Cjepivo AstraZenece već je dobilo odobrenje za hitnu uporabu u više od 70 zemalja. Čelnici Francuske i Njemačke priznali su u četvrtak da problem sporog uvođenja cijepljenja u EU-u nadilazi pitanje o kontroli izvoza. Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da će lideri EU-a raspravljati i o jačanju proizvodnje cjepiva u bloku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Britanska proizvodna postrojenja proizvode za Britaniju, a SAD ne izvozi pa se pouzdajemo u ono što možemo učiniti u Europi", rekla je Merkel njemačkim zastupnicima. Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da Unija treba priznati da je njezinim planovima cijepljenja nedostajalo ambicije.

"Nismo ciljali u zvijezde", rekao je Macron za grčki televizijski kanal ERT. "To bi nam svima trebala biti lekcija", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo