NOVI ČIN GRČKE DRAME: /

Prisegnula privremena premijerka, Cipras vjeruje u izbornu pobjedu

Image
Foto: AFP

Nakon ostavke Aleksisa Ciprasa, Grčka je dobila prvu ženu u povijesti na čelu vlade. Doduše, tek privremeno, kao vršiteljicu dužnosti do prijevremenih izbora koji će biti održani u rujnu.

28.8.2015.
12:44
AFP
VOYO logo

Na čelo vlade došla je dosadašnja predsjednica Vrhovnog suda 65-godišnja Vasiliki Tanunakon što je Cipras, izgubivši podršku dijela svoje stranke zbog pristanka na provedbu snažnijih mjera štednje, podnio ostavku. Vlada privremene premijerke trebala bi danas prisegnuti u parlamentu.

Image
DO IZBORA U RUJNU: /

Predsjednica vrhovnog suda danas priseže kao privremena premijerka Grčke

Image
DO IZBORA U RUJNU: /

Predsjednica vrhovnog suda danas priseže kao privremena premijerka Grčke

Privremena vlada i stari problemi

Cipras je odstupio nakon samo sedam mjeseci koliko je vodio vladu u ime svoje stranke Syrize, obećavši tada nepopustljivost spram zahtjeva za stezanjem remena. U međuvremenu je popustio pristavši na novo rezanje plaća i povećanje poreza, piše magazin Time.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"S obzirom na okolnosti, nadam se da će Vlada moći nositi se s ključnim problemima", kazala je Tanu u svom prvom obraćanju javnosti s novog položaja.

Među ključnim problemima istaknula je izbjegličku krizu, s obzirom da većina izbjeglica u Europu ulazi upravo preko Grčke koja je od početka ove godine prihvatila čak 160 tisuća izbjeglica,većinom Sirijaca, koji brodovima stižu iz Turske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cipras razočarao sunarodnjake

Grčki dug dosegnuo je 240 milijardi eura od početka krize naovamo, a u međuvremenu su se prihodi smanjili za trećinu, potrošnja je pala, recesija je produbljena, a nezaposlenost narasla na više od 25 posto.

Pregovori s vjerovnicima zapeli su u lipnju i tada je Cipras pozvao sunarodnjake da na referendumu odbiju njihove stroge zahtjeve. Nakon što su Grci to učinili, on je na koncu ipak popustio i pristao na još strože uvjete u zamjenu za novi trogodišnji paket spašavanja.

Unatoč svemu, Cipras očekuje pobjedu na prijevremenim izborima, no upitno je može li Syriza, naročito nakon što se od nje odvojilo radikalno lijevo krilo, osigurati parlamentarnu većinu za samostalno formiranje vlade.

S kime će Syriza koalirati?

Cipras je već ranije odbacivao mogućnost koaliranja s dvjema velikim oporbenim strankama - lijevim PASOK-om i desnom Novom demokracijom, ali i malom strankom centra To Potami. Ne očekuje se ni da koalira s novoosnovanom strankom Narodno jedinstvo koju čine otpadnici iz Sirize, a naročito ne s ultradesnom Zlatnom zorom, kao ni s komunsitima iz stranke KKE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako god okrenuo, Cipras baš i nije u zavidnom položaju uoči prijevremenih izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo