Rusija i Bjelorusija danas su započele zajedničku vojnu padobransku vježbu nadomak granice s Poljskom, a Bjelorusija je najavila da će njihovi vojnici, skupa s ruskima, uvježbavati zauzimanje mostova i uništavanje neprijateljskih patrola kako bi provjerili 'borbenu spremnost', piše Daily Mail.
Da je situacija u tom dijelu Europe napeta, govori izjava britanskog ministra obrane koji je potvrdio da su pripadnici kraljevske vojne inženjerije stigli na granicu Poljske i Bjelorusije. Sve strane upozoravaju da bi kriza lako mogla prerasti u oružani sukob.
Vojna vježba nedaleko od granice s Poljskom
S rusko-bjeloruskim vježbama tridesetak kilometara od granice s Poljskom raste i strah da ruski predsjednik Vladimir Putin priprema invaziju na istočnu Europu. Tako barem piše Daily Mail podsjećajući da su ruski padobranci stigli na poligon Gošski, nekoliko desetaka kilometara udaljen od mjesta gdje tisuće ulogorenih migranata pokušavaju ući u Poljsku. S druge strane granice Poljska je stacionirala oko 15 tisuća vojnika kako bi, u slučaju potrebe, spriječila njihov ulazak.
I poljski ministar obrane Mariusz Błaszczak rekao je da su britanski kraljevski inženjerci raspoređeni kako bi pomogli ojačavanju granične obrane u slučaju da se konflikt na granici pretvori u oružani sukob.
SAD upozorava na gomilanje ruskih trupa prema Ukrajini
Povrh svega, Washington je upozorio svoje europske saveznike da bi se Putin mogao pripremati za invaziju na istočne granice Ukrajine, a nakon što su na satelitskim snimka uočeni pokreti i gomilanje ruskih trupa - tenkova i artiljerije. Kao odgovor na to i Ukrajina je na svoje istočne granice razmjestila dodatnih 8.500 vojnika. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov osudio je taj čin Ukrajine nazvavši ga 'pojačanim provokacijama'.
Zapadnije, čelnici Poljske, Latvije, Litve i Estonije također upozoravaju da kriza na tom području ''ima potencijal da se prelije u otvoreni sukob''. A Poljska je i danas izvijestila o desecima pokušaja prelaska granice, uključujući skupinu migranata koji su probili bjelorusku stranu prijelaza te došli do poljske strane granične ograde. Istodobno, EU optužuje bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka da prisiljava migrante na ilegalne prijelaze koristeći te ranjive ljude kao svoje oružje.
'Jedna puška ili pištolj dovoljni su da počne rat'
Sam Lukašenko je u četvrtak upozorio na rizik od sukoba optuživši naoružane skupine u ukrajinskom Donbasu da pokušavaju isporučiti oružje migrantima i time izazvati oružani sukob na granici.
''Oni su Kurdi, a Kurdi su militantni. Kada ih Poljaci tuku i muče oni postaju očajni. A jedna puška ili pištolj dovoljni su da oružani sukob započne', kazao je Lukašenko, kako prenosi poljski list Wyborcza.
I Sergej Šojgu, ruski ministar obrane, upozorio je svoje francuske kolege da se vojna situacija u Europi 'nastavlja pogoršavati' te je osudio NATO zbog 'jačanja svoje vojne prisutnosti' u blizini ruske granice.
Lukašenko prijeti obustavom plina bez dogovora s Rusijom
Što se tiče Lukašenkove prijetnje da će prekinuti isporuku prirodnog plina iz Rusije preko njegove zemlje za Europu, glasnogovornik Kremlja izjavio je da Lukašenko to nije rekao u korordinaciji s Moskvom te dodao da će Rusija ispoštovati ugovore o isporuci plina. Ruski plinovod Yamal-Europa prolazi kroz Bjelorusiju do Poljske i predstavlja oko 20 posto ukupnog kapaciteta tog plinovoda. Još ranije je EU optužila Putina da prirodni plin koristi kao političko oruđe.
Poljska se već mjesecima žali da Bjelorusija šalje migrante na njenu granicu, ali kriza je dramatično eskalirala ovoga tjedna iznenadnim dolaskom tisuća migranata u to područje. Kremlj je u četvrtak poručio da Rusija nema nikakve veze s migrantskom krizom na granici Bjelorusije i Poljske i odbacio je takve tvrdnje kao 'sulude'. No, ruski nuklearni bombarderi također su tri dana zaredom uočeni kako lete iznad Bjelorusije.