"Revolucionarna" nova klasa lijekova protiv raka koja može liječiti širok raspon tumora prvi je put odobrena za uporabu u Europi, javlja BBC. Ti lijekovi mogu liječiti širok raspon tumora, neovisno u kojem dijelu tijela, važno je jedino da sadrže specifičnu genetsku abnormalnost. Britanski liječnici koji su testirali lijek larotrectinib tvrde da takvi lijekovi mogu izliječiti više pacijenata i smanjiti nuspojave. Jedna od prvih koja je to osjetila i u svome tijelu je dvogodišnja Charlotte Stevenson iz Belfasta.
Lijek djeluje na čitav niz karcinoma
Njoj je dijagnosticiran infantilni fibrosarkom, rak vezivnog tkiva, a lijek koristi već godinu dana kao dio kliničkog ispitivanja. Njezina majka Esther komentirala je kako je znala kako su im opcije ograničene, ali kako su svejedno odlučili pokušati.
''Ona sada može imati relativno normalan život, najbolje od svega, lijek ima nevjerovatan učinak na tumor,'' objasnila je Esther.
Doista je uzbudljivo to što djeluje na čitav niz karcinoma, a da nije ograničen na samo jedan. Stvar je u tome što lijek cilja abnormalnost. Postoji niz biokemijskih puteva koji su uobičajeni kod mnogih različitih vrsta tumora. Mislim da idemo u smjeru boljih ishoda, liječenja više pacijenata i stvaranja blažih tretmana sa smanjenim nuspojavama”, rekla je Julia Chisholm, savjetnica za karcinome u djece iz bolnice Royal Marsden.
''Stvarni pomak u liječenju raka''
No, početkom ove godine je engleski zavod za zdravstveno osiguranje, započeo pripreme kojima bi pacijenti trebali dobiti lakši pristup lijeku.
“Koristi za pacijente, posebice za djecu, od mogućnosti liječenja različitih vrsta karcinoma jednim lijekom, potencijalno su ogromne, što im pomaže da imaju dulji i zdraviji život”, rekao je tada izvršni direktor NHS-a Simon Stevens.
Brendon Gray iz tvrtke Bayer koja je razvila larotrectinib, smatra da “kao prvi tumorsko-agnostički lijek odobren u Europi, larotrectinib predstavlja stvarni pomak u liječenju raka.”