"Moramo govoriti o načinima pritiska", rekao je za njemački ZDF Thomas de Maiziere.
Izostanak solidarnosti
Zemlje koje odbijaju raspodjelu u skladu s kvotama "često su zemlje koje primaju puno europskih strukturalnih fondova", rekao je te izrazio žaljenje zbog "izostanka solidarnosti".
"Smatram da je pravedno... da primaju i manje financijskih sredstava" od Europe, rekao je de Maiziere i dodao da odobrava sličan prijedlog što ga je iznio predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker.
Istovremeno, njemačka kancelarka Angela Merkel najavila je da će tražiti summit Europske unije tijekom idućeg tjedna, na kojem bi se raspravljalo o izbjegličkoj krizi i napokon pronašlo konkretno rješenje.
Kolodvori su danima pod opsadom
Bez dogovora
U ponedjeljak navečer, ministri unutarnjih poslova 28 zemalja članica EU-a na hitnome sastanku u Bruxellesu nisu se uspjeli dogovoriti o obveznim kvotama za raspodjelu 120.000 izbjeglica.
Protiv kvota bile su zemlje Višegradske skupine - Slovačka, Češka, Poljska i Mađarska te Rumunjska, Latvija i Velika Britanija.
Nakon sastanka objavljeno je da postoji načelna suglasnost o raspodjeli 120.000 migranata te će se o provedbi te suglasnosti razgovarati na sastanku ministara unutarnjih poslova 8. listopada u Luxembourgu.
Pomoć Italiji i Grčkoj
Ministri su pak ranije u ponedjeljak na istome sastanku u Bruxellesu odlučili raspodjeliti 40.000 izbjeglica koji će u sljedeće dvije godine biti preseljeni iz Italije i Grčke. Riječ je o privremenom i izvanrednom mehanizmu kako bi se pomoglo Grčkoj i Italiji, zemljama u koje prvo ulaze izbjeglice s Bliskog istoka. Odluka se odnosi na ljude koji po međunarodnom pravu imaju pravo na zaštitu i koji su stigli ili koji će stići na teritorij EU-a u razdoblju od 15. kolovoza 2015. do 16. rujna 2017.