"Gospodarski interesi nisu dovoljan razlog za ubijanje muških pilića“, stoji u odluci sudaca Saveznog upravnog suda. Prema zakonu o zaštiti životinja, životinjama se bez „jakog razloga“ ne smije nanositi bol i ne smije ih se ubijati. Suci su međutim odlučili da je, toliko dugo dok se na peradarskim farmama ne budu primjenjivali uređaji koji bi već u embrionalnoj fazi, tj. u jajetu, mogli raspoznati spol pilića, dosadašnja praksa ubijanja dopuštena.
"Mi trenutno ne vidimo načina kako preko noći zabraniti ovu godinama primjenjivanu praksu jer trenutno ne postoje alternative“, stoji u presudi.
Golf palicama divljački smaknuto 1.000 pilića: 'To je bolesno!'
Smrt zbog profita
U predmetu se radilo o dvije peradarske farme iz Sjeverne Rajne-Vestfalije koje su podnijele tužbu zbog postupka ove savezne pokrajine koja je dekretom zabranila ubijanje pilića. Riječ je o peradarskim farmama za kokoši nesilice na kojima samo one donose profit, jer se radi o sorti koja ne daje dovoljno mesa pa zadržavanje muških pilića na životu ne bi bilo ekonomski opravdano.
Prema informacijama ministarstva poljoprivrede godišnje se u Njemačkoj na ovaj način ubije preko 45 milijuna pilića. Životinje se ubijaju plinom. Ministrica poljoprivrede Julie Kloeckner kazala je da bi se uređaji za rano otkrivanje spola pilića trebali od sljedeće godine primjenjivati na farmama nesilica.
Robert Habeck, predsjednik stranke Zeleni koja podržava zabranu ubijanja, izrazio je razočaranje današnjom sudskom odlukom: "Presuda je u smislu zaštite životinja veliko razočaranje. Naravno da se moraju uzeti u obzir i gospodarski aspekti ali ubijanje se mora zaustaviti“, rekao je Habeck.