TUPI MAČ PROTIV BEOGRADA /

Oštar istup njemačkog medija: 'Srbiji zamrznuti pregovore s EU? Jednako tako im možete prijetiti zabranom pristupa Marsu'

Image
Foto: Milos Tesic/ATAImages/PIXSELL

List navodi da je glavni cilj predsjednika Srbije Aleksandra Vučića ojačati svoju moć. Teško će on riskirati ozbiljan sukob s EU-om gdje se nalaze daleko najvažnija tržišta i trgovinski partneri Srbije – sve dok njegovo održanje na vlasti ne ovisi o tome

2.11.2022.
20:00
Milos Tesic/ATAImages/PIXSELL
VOYO logo

U posljednje vrijeme se često čuje optužba da Srbija “po nalogu Rusije pokušava destabilizirati EU”, piše Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podsjeća se na tvrdnju Konstantina Kuhlea, zamjenika šefa zastupničke grupe Liberala u Bundestagu, koji je naveo da je “srpska Vlada Putinova produžena ruka na Balkanu”, a slično je rekao i Michael Stübgen, demokršćanski ministar unutrašnjih poslova pokrajine Brandenburg, prenosi Deutsche Welle.

Naime, oni su tvrdili da Srbija ciljano bez viza pušta u zemlju ljude iz Indije, Tunisa, Burundija ili Kube kako bi ovi otišli u EU i tražili azil. Stübgen je to nazvao “azilnim turizmom” koji Srbija podržava. Njemački političari su tražili da se preispitaju pregovori Beograda o pristupanju EU-u ili novac iz pretpristupnih fondova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tupi mač protiv Beograda

No, kako piše Frankfurter Allgemeine: “Sumnje u Srbiju su razumljive, ali u ovom slučaju neodržive. Svakako ne doprinosi povjerenju to što se balkanska zemlja nije priključila sankcijama protiv Rusije. Ali promašene su optužbe da Srbija po Putinovom nalogu minira EU tako što potiče nezakonite migracije.”

List navodi da je glavni cilj predsjednika Srbije Aleksandra Vučića “ojačati svoju moć. Teško će on riskirati ozbiljan sukob s EU-om gdje se nalaze daleko najvažnija tržišta i trgovinski partneri Srbije – sve dok njegovo održanje na vlasti ne ovisi o tome”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodeći da EU nije sretna što – povrh 4,5 milijuna ukrajinskih izbjeglica – sada preko Srbije stiže i određeni broj migranata iz Indije ili Burundija, frankfurtski list se osvrće na prijetnje koje se zbog toga upućuju Srbiji: “Upozorenja na moguće zamrzavanje pristupnih pregovora su tupi mač protiv Beograda. Ti pregovori godinama stagniraju. Njihovo prekidanje ne bi ostavilo dojam na srpskom stanovništvu koje je ionako kritično prema EU. Usto ni među zagovornicima EU-a u Beogradu skoro nitko više ne vjeruje da je pristupanje EU-u realno”, dodaje se u tekstu. “Jednako tako bi se Srbiji moglo prijetiti zabranom pristupa Marsu.”

Mjera koja bi došla kao noćna mora

Drukčije je, piše Frankfurter Allgemeine, s temom koju je spomenula europska povjerenica za unutrašnje poslove Ylva Johansson – da EU ukine bezvizni režim za građane Srbije za putovanja u Schengenski prostor. “To bi jako pogodilo srpsko gospodarstvo kao i pretežno urbano stanovništvo koje putuje, ali i vlasti. To je najubojitije oružje u briselskom arsenalu”, komentira list.

Od 2013. u EU postoji mehanizam za tako nešto, recimo za slučaj da iz određene zemlje dođe “znatan i iznenadan” porast broja nezakonitih migranata.

Kad bi srpskim građanima opet bile uvedene vize, “mnogi u Srbiji bi se sjetili vremena sankcija, ratova i autokrata Slobodana Miloševića“, piše Frankfurter Allgemeine. “Taj osjećaj izolacije je prilikom ukidanja viza 2009. došao kao teška noćna mora, bio je to pravi preokret. Bijes zbog povratka u tamna vremena usmjerio bi se sigurno i protiv srpske Vlade.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali, dodaje list, predsjednik Vučić je već reagirao na upozorenja. U studenom će isteći dva srpska sporazuma o bezviznim putovanjima – s Burundijem i Tunisom – dok Bruxelles pritišće da se isto učini i s Indijom, prenosi DW. “Dakle, Europska unija ipak još ima utjecaj na Balkanu jer je viznom liberalizacijom dala nešto što države regije ne žele izgubiti”, zaključuje Frankfurter Allgemeine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo