Ako Ankara ispuni sve uvjete koji uključuju prihvaćanje tražitelja azila koje je EU odbila, energičniji stav prema krijumčarima ljudi te bolju zaštitu svojih pomorskih granica, EU će ponovno pokrenuti pregovore o ulasku Turske u EU, piše Deutsche Welle.
Enormno snažna pozicija Erdogana
Neue Osnabrücker Zeitung, piše pak da je EU spremna platiti visoku cijenu kako bi zaustavila priljev izbjeglica preko Turske i Balkanske rute. Europski ustupci, piše taj list, pokazuju "enormno snažnu poziciju turskog predsjednika Redžepa Erdogana" koji zbog strateškog položaja svoje zemlje "može mnogo iskamčiti".
"Predsjednik Vijeća EU Donald Tusk rekao je da cilj sastanka nije bio pomicanje balkanske europske granice do Turske. Ali baš je to bio cilj. Predsjednik Erdogan je poslao Davutoglua na summit kako bi pokazao da može bombardirati Kurde, obarati ruske zrakoplove i gušiti slobodu govora,a da pritom ne mora strahovati ni od kakvih posljedica iz EU", naposao je komentator frajburškog Badische Zeitunga.
Ankara zaprijetila Bruxellesu masom izbjeglica
Dnevnik Neues Deutschland iz Berlina ističe kako su "Turci u Bruxellesu nedvosmisleno zaprijetili ljudskom manevarskom masom - i u tome uspjeli".
"Premijer Davutoglu vratio se s obećanjem da će dobiti nekoliko milijardi eura, službeno - za pomoć izbjeglicama. Za predsjednika Erdogana još je važnija politička dobit - ukidanje viza EU za turske građane sada je bliže nego ikada", ističe berlinski dnevnik.
"Izravno uključivanje Rusije u rat u Siriji na strani Asada bilo je i izravno usmjereno protiv Turske. Erdogan ne bi bio Erdogan kada bi se u toj situaciji skrio pred EU u mišju rupu", piše Fankfuret Allgemeine Zeitung (FAZ) dodajući da je turski predsjednik "upotrijebio sirijske izbjeglice kao oružje ucjene Zapada, a ponajprije Njemačke".
EU kapitulirala pred sve snažnijim igračem
Europska unija je kapitulirala pred sve autoritarnijim igračem kojemu svaki cilj opravdava sredstva - zaključuje se u komentaru FAZ-a.
Mitteldeutsche Zeitung iz Hallea piše pak kako se Erdogan, otkako je njegova zemlja oborila ruski zrakoplov, mora boriti ne samo za ugled zbog posljedica te teške političke greške, već i s drastičnim posljedicama ekonomskih sankcija koje je uvela Moskva.
"Ankara će morati izaći na kraj s više milijuna ratnih izbjeglica, ali neće morati sama snositi troškove. A dobila je i europsku perspektivu", ističe Mitteldeutsche Zeitung.