NJEMAČKI ANALITIČAR POPLJUVAO LIDERE REGIJE: /

'Scenariji koje spominju završili bi krvoprolićem. To su nacionalistički grobari Jugoslavije'

Image
Foto: AFP/Googlemaps

Bosna, Srbija, Kosovo. Političari tih država sve češće govore o ratu i podjelama.

27.2.2017.
22:04
AFP/Googlemaps
VOYO logo

No, ako se bolje pogleda, vidi se da se radi o političkim gubitnicima koji pokušavaju zadržati svoju vlast. Tako barem tvrdi komentator DW-a Frank Hofmann.

Image
NJEMAČKI MEDIJI O VLAKU ZA KOSOVO: /

'To je Vučićeva namjerna provokacija koja bi se lako mogla oteti kontroli'

Image
NJEMAČKI MEDIJI O VLAKU ZA KOSOVO: /

'To je Vučićeva namjerna provokacija koja bi se lako mogla oteti kontroli'

Dodikove prijetnje i posljedice istih

Činjenicu da je za američko veleposlanstvo u Sarajevu Milorad Dodik persona non grata predsjednik Republike Srpske koristi kao dokaz da je upravo on spasitelj srpstva koji će osigurati referendum o neovisnosti, kaže Hofmann.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A posljedice Dodikovog uspjeha bile bi sljedeće:

"Ako bi se Republika Srpska htjela odcijepiti, onda prosvjedi bošnjačkog i hrvatskog stanovništva u ovom području, a radi se o gotovo pola teritorija BiH, nisu više isključeni. Posljedica: nemiri, koji vjerojatno ne bi mogli proći bez prolijevanja krvi. Bosanske policijske snage bi se brzo našle u situaciji u kojoj bi morale priznati da nisu dorasle situaciji. Kao rezultat toga bi vojna misija EU-a "Althea", koja je stacionirana u BiH, vjerojatno morala tražiti pojačanje", tvrdi Hofmann.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP, STR

Ako BiH vlasti više ne bi bile u stanju održavati sigurnost i stabilnost u svojoj državi, taj bi zadatak pao na tamo stacionirane NATO-ove snage. A to bi predstavljalo i kraj suvereniteta vodstva bosanskih Srba u Banjoj Luci, jer ih vlada u Beogradu više ne bi mogla podržavati, s obzirom na to da srbijanski premijer Aleksandar Vučić tvrdi kako provodi proeuropsku politiku, objašnjava Hofmann.

No, predsjednik Srbije, dakle i vrhovni zapovjednik oružanih snaga, Tomislav Nikolić nedavno je zaprijetio da će poslati vojsku na Kosovo, u Mitrovicu, 'jer se lokalna srpska manjina osjeća ugroženo'.

Prije te prijetnje Srbija je, uz rusku financijsku pomoć, poslala na Kosovo vlak na kojem je na više od 20 jezika pisalo 'Kosovo je Srbija'. Albanci su to doživjeli kao provokaciju, a mediji u Srbiji ponovo su počeli pisati o tome kako bi se sjeverni dio Kosova, na kojem su Srbi većina, odvojio od te države. I ovaj bi scenarij sigurno završio nasiljem.

Kosovski je predsjednik Hasim Thaci odgovorio istom mjerom, izjavivši kako Beograd na Kosovu slijedi politiku Moskve koja je anektirala Krim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opasnost od krvoprolića na Kosovu

Image
Foto: Profimedia

"Ako bi Beograd pokušao nasiljem pripojiti sjevernu Mitrovicu, albanski prosvjednici bi vjerojatno odmah krenuli u smjeru drugih srpskih enklava na Kosovu, koje su gotovo nezaštićene. Tamo bi vjerojatno naišli na snage sigurnosti u civilu koje su, kako se priča, srpske vlasti već navodno naoružale lakim oružjem. Krvoproliće bi bilo posljedica", kaže Hofmann, dodajući da bi zaštitne postrojbe NATO-a na Kosovu morale zatražiti pojačanje i osigurati ostale dijelove Kosova.

Sukob bi mogao eskalirati u pravi rat

A ako bi Beograd poslao svoju vojsku, NATO bi reagirao, i sukob bi mogao eskalirati u pravi rat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svim tim kriznim scenarijima je zajedničko to da bi pogođene zemlje u svom ekonomskom razvoju bile bačene unatrag najmanje deset godina", kaže Hofmann, koji smatra da bi "društva ne samo ekonomski, nego i politički bila još više ovisna od velikog susjeda Europske unije".

Njemački analitičar misli kako bi u tom slučaju dosadašnjim vladajućim elitama, koje su agirale koristeći nacionalističku retoriku, bila oduzeta vlast te bi one postigle suprotnost od onoga čemu zapravo teže - osiguranju vlastite moći.

"Dakle, aktualne verbalne prepirke na Balkanu nisu ništa više nego prazne riječi neprikladne vremenu u kojem su izgovorene. Prazne floskule jedne generacije političara koje je na vlast doveo raspad bivše Jugoslavije. Socijalistička višenacionalna država je nakon četiri desetljeća totalitarne vladavine okončana, njeni nacionalistički grobari su preživjeli do danas", kaže Hofmann koji smatra da je njihovo vrijeme pri kraju, iako i sam priznaje da nedostaje politička alternativa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo