Od ponedjeljka se u Njemačkoj uvode nove mjere koje su nazvane "lagani lockdown". O tome kakva je u toj zemlji atmosfera uslijed najnovijih poteza vlasti, ali i kakve kazne su namijenjene onima koji krše mjere, za N1 je govorio novinar Deutsche Wellea Srećko Matić.
"Za kršenje epidemioloških mjera jako su stroge kazne, a očekuju se još strože. Postoji katalog od 24 prekršaja koji će se kažnjavati, a kazne su od 150 eura (za nenošenje maski) do 25.000 eura (za održavanje sportskih i kulturnih priredbi koje su u idućih mjesec dana zabranjene). Kažnjavat će se i vlasnici dućana koji u trgovine puste više ljudi nego je propisano. Najavljuju da će se provoditi strože kontrole s komunalnim službama. Od ponedjeljka do kraja 11. mjeseca na snazi je "lockdown light". Ne zovu ga lockdown iz psiholoških razloga. Mjere je moguće produžiti ako ne pokažu rezultate. Ako pokažu rezultate, građani mogu računati na ukidanje mjera i normalan Božić, poručila je Merkel", rekao je Matić.
Merkel optužili za uvođenje diktature
To znači da će u Njemačkoj raditi privreda, škole i vrtići, dok će manifestacije s područja sporta, kulture, ali i teretane idućih mjesec dana neće raditi. Mise se smiju održavati, ali uz poštivanje epidemioloških mjera.
Izlaganje novih mjera kancelarke Angele Merkel nije prošlo mirno, kaže novinar. "Tradicionalno kancelarkino obraćanje prošlo je malo drugačije, atmosfera je ovaj put bila napetija. Rijetko se u Bundestagu nastup kancelarke prekida, da predsjednik Bundestaga mora prekinuti izlaganje i smiriti strasti jer su je iz AFD-a optuživali za uvođenje korona diktature, ratnu propagandu i sl... Bilo je emocionalno s povišenim tonovima, raste nervoza i strah. Velik dio Nijemaca podržava Vladine mjere, oko dvije trećine građana smatra da Vlada to dobro radi, čak su i tražili strože mjere prije nego je ovo predstavljeno", kaže Matić.
Ipak, unatoč podršci građana, idućih nekoliko tjedana stotine tisuća Nijemaca moglo bi koštati radnih mjesta. Stopa nezaposlenosti u 9. mjesecu pala je u odnosu na mjesec ranije, ali u odnosu na prošlu godinu Njemačka ima pola milijuna više nezaposlenih.