Njegovo predavanje djelatnicima njemačkog Stasija snimano je 1981. godine i prvi je takav snimak u kojem bivši djelatnik britanske tajne službe MI6 otvoreno govori o svom špijunskom životu od regrutacije do bijega u SSSR 1963. godine. Govorio je o svom poslovnom napredovanju unutar MI6 dok je u isto vrijeme slao informacije Rusima.
"30 godina u neprijateljskom logoru"
Predstavio ga je šef istočnonjemačke tajne službe Markus Wolf, koji je toliko uspješno bježao zapadnim tajnim službama da su ga one prozvale jednostavno 'čovjekom bez lica'. BBC je do snimke došao pretražujući Stasijeve arhive u Berlinu.
Svoje predavanje na savršenom engleskom, onom iz više klase britanskog društva, ovaj je najslavniji britanski dvostruki agent započeo riječima: "Dragi drugovi".
Pred Nijemcima je govorio o "30 godina u neprijateljskom logoru". Rođen je, kaže, u vladajućoj klasi britanskog carstva a komunizam ga je privukao dok je studirao na Cambridgeu.
Sovjeti su ga regrutirali nakon što se vratio iz Austrije gdje je radio s aktivistima. U tom trenutku nije imao posao niti perspektive:
"Radilo se o dugotrajnom projektu. Rečeno mi je da je Moskva zainteresirana za britansku tajnu službu", govori. Prvo je radio kao novinar za The Times, pokrivao je španjolski građanski rat. Nakon nekog vremena zaposlio se u the Secret Intelligence Service - SIS, popularni MI6.
Nije bilo nikakve discipline
Philby je zatim počeo otkrivati koliko je zapravo bilo lako krasti informacije. Sprijateljio se, kaže, s arhivistom s kojim se viđao dva do tri puta tjedno na piću. Tako je dolazio do dokumenata kojima inače ne bi imao pristup.
"Da je bilo discipline u rukovanju s dokumentima, bilo bi nemoguće doći do informacija. Ali, nije bilo discipline", zaključuje i nastavlja:
"Svaku večer bih otišao iz ureda s ogromnom aktovkom prepunom izvještaja koje sam sam napisao. Predao bih ih svojim ruskim kontaktima. Oni bi tijekom noći fotografirali dokumente a ja bih ih ujutro preuzeo i vraćao na mjesto odakle sam ih uzimao. To sam radio godinama", ispričao je.
Philbyja su britanski šefovi promovirali za šefa protuobavještajnog odjela za SSSR. Njegov KGB šef je zatražio od Philbya da preuzme posao svoga britanskog šefa, Felixa Cowgilla. Nije ga morao ubiti već mu smjestiti:
"Bila je to prljava priča. Ovaj posao zahtjeva da povremeno zaprljate ruke, ali sve u svrhu koja nije prljava. Moram priznati da je to bila grozna spletka protiv čovjeka kojeg sam volio i kojem sam se divio, no morao sam obaviti posao", zaključuje.
Bio je dio britanskog viskog društva
Kada je pak poslan u Washington kao MI6 veza sa CIA-om i FBI-jom, omeo je operaciju tajnog slanja tisuća Albanaca natrag u njihovu zemlju kako bi srušili komunistički režim. Smatra da je time spriječio Treći svjetski rat jer bi CIA i MI6 pokušali isto u Bugarskoj a onda bi se uključio i SSSR.
Prvi put je postao je sumnjiv kad su dvojica njegovih kolega iz Cambridge petorke koji su radili za Ruse, Guy Burgess i Donald Maclean, pobjegli u Moskvu.
Ipak, dvije stvari su mu pomogle da dugo bude neotkriven; britanski klasni sistem zbog kojeg Britanci nisu mogli prihvatiti da je 'jedan od njih' iz više klase postao izdajica. Drugi razlog je što su mnogi u MI6 imali puno toga za izgubiti kad bi se doznalo da je upravo on krtica.
Konačno je razotkriven dok je bio u Beirutu u Libanonu. Iskoristio je nepažnju britanskog kolege koji ga je trebao pratiti i pobjegao u Moskvu.
Nakon što je o svojim iskustvima govorio sat vremena, Philby je svojim mladim kolegama dao savjet: "Nikad nemojte priznati".