Fond za stabilnost eura trebao bi imati obujam od 440 milijardi eura, od čega će Njemačka jamčiti s maksimalno 211 milijarda eura, dakle gotovo polovicu. Njemački Bundestag će morati odobriti sve važnije buduće odluke u vezi s Fondom, osobito kad se bude radilo o novim isplatama prezaduženim članicama, kako bi se osigurala njihova likvidnost.
Za povećanje Fonda glasovala su 523 zastupnika, protiv je bilo 85 zastupnika, a troje se suzdržalo. Vladajuća koalicija je imala dovoljno vlastitih glasova, tako da bi prijedlog prošao i da je oporba složno glasovala protiv vladinog prijedloga, piše Deutsche Welle.
Glasovanju je prethodila rasprava u Bundestagu s vrlo oštrim napadima između vladajuće koalicije i oporbe. Predsjednik zastupničkog kluba FDP-a Rainer Brüderle optužio je bivšu njemačku crveno-zelenu vladu (SPD i Zeleni) da je kriva za sadašnju krizu u Europi. Predbacio im je primanje Grčke u monetarnu uniju, iako nije za to ispunjavala uvjete, kako se kasnije pokazalo, a predbacio im je i to što je i Njemačka kršila kriterije stabilnosti eura.
S druge strane je šef zastupničkoga kluba Zelenih Jürgen Trittin sadašnjoj vladi predbacio da djeluje presporo u donošenju mjera za svladavanje krize.
Prije glasovanja je šef zastupničkog kluba CDU-a Volker Kauder glasovanje označio "važnom odlukom za budućnost naše zemlje i budućnost Europe". Za Njemačku je stabilnost eura "egzistencijalni nacionalni interes", naglasio je Kauder.
Glasovanje je bio i bitan ispit za kancelarku Angelu Merkel, koja je naišla na otpor na plan u vlastitim redovima, jer neki stranački i koalicijski skeptici ne gledaju blagonaklono na predložena rješenja.
Mjere su protivne i javnom mnijenju, jer čak 80 posto nijemaca ne želi pomoći Grcima.
Vezani članci:
arti-201109281190006 arti-201109280555006 arti-201108250292006 arti-201108120558006