Danas 60-godišnji Philippe El Shennawy nakupio je 13 osuda i dvaput je pobjegao iz zatvora, te je iza rešetaka trebao ostati do 2032. godine, kada bi mu bilo 78 godina. No, nakon dugogodišnje kampanje, predsjednik Hollande mu je odobrio pomilovanje u ožujku 2013. godine, prenosi TheLocal.
El Shennawy, rođen u Egiptu 1954. godine, prvi je put zatvoren 1975. kad mu je bilo 19 godina, zbog teške krađe. Do 1977. godine je osuđen i za uzimanje taoca pri pljački banke u Parizu te je dobio doživotnu kaznu zatvora. Tvrdio je da je nedužan te mu je kazna smanjena na 20 godina.
Dva bijega u 7 godina
Pušten je uvjetno iz zatvora 1990. godine te se preselio na Korziku, gdje je sa suprugom uzgajao zečeve. Mogao je nastaviti s mirnim životom, no 1992. se odlučio vratiti u Francusku kako bi posjetio sina kojeg je dobio za vrijeme izdržavanja kazne. No, problem je bio u tome što je El Shennawyu bio zabranjen dolazak u Pariz, a kako je došao s lažnim identifikacijama te je uhvaćen, osuđen je na novih 15 godina zatvora.
Godine 1997. pobjegao je dok je bio na slobodnom vikendu te je opet dodao niz optužbi u svoj životopis: primanje ukradenih kreditnih kartica i povezivanje s poznatim kriminalcima. Godine 2004., nakon pet godina provedenih na zatvorskom psihijatrijskom odjelu, opet je pobjegao na slobodu. Uhićen je na Valentinovo 2005. godine, kad se sastao sa suprugom. U međuvremenu je počinio još par oružanih pljački, pa je dobio novu zatvorsku kaznu od 15 godina.
El Shennawy je bio obilježen kao zatvorenik 'visokog rizika' pod brojem 969912 , te je većinu odlužene kazne proveo u izolaciji, a i često su ga selili iz zatvora u zatvor. Ukupno je transferiran 42 puta, a njegova je supruga promijenila 20 mjesta stanovanja kako bi mu bila blizu i mogla ga posjećivati.
'U zatvoru će provesti 54 godine, a nema krvi na rukama'
"On nema krvi na rukama, a osuđen je kao da se nalazimo u SAD-u", jednom je medijima kazala njegova supruga.
Kampanja za njegovo oslobođenje je u Francuskoj počela i prije nego je drugi put pobjegao iz zatvora, a na njegovu su stranu stali intelektualci i brojne zvijezde, kao npr. poznati nogometaš Lilian Thuram. "Ako odsluži čitavu kaznu, u zatvoru će provesti 54 godine, a nema krvi na rukama. Zatvori nisu namijenjeni dehumaniziranju ljudi koje drže. Držati nekog 54 godine iza rešetaka, da bi ga se kaznilo, znači ubiti i uništiti čovjeka", napisali su u pismu koje je objavljeno u Le Mondeu.
Iako mu je Hollande potpisao pomilovanje u ožujku 2013., sud je tek sad dopustio oslobađanje, jer su se trebale riješiti formalnosti oko posla kojeg će El Shennawy raditi. Kako je objavio Le Monde, dobio je posao u jednoj kompaniji koja je specijalizirana za kulturne projekte i događaje.