Xi je vodio bespoštednu borbu protiv duboko ukorijenjene korupcije otkad je preuzeo vlast prije pet godina, u tom je razdoblju kažnjeno više od milijun dužnosnika, a deseci viših dužnosnika završili su u zatvoru.
Zahvaljujući tome, ali i nekonvencionalnom odnosu prema običnim građanima izgradio je snažan kult ličnosti. Obilazio je lokalne trgovine, čekao u redu kako bi platio obrok u kantini, posjećivao sunarodnjake u siromašnim i zabačenim dijelovima zemlje zbog čega je postao iznimno popularan u zemlji.
Život na selu
Brigu o svim slojevima društva Xi je izgradio još u djetinjstvu. U dobi od 15 godina, u sklopu programa koji je osmislio Mao Ce-tung a koji je nalagao da mlade Kineze treba raseliti diljem zemlje kako bi vidjeli koliko je težak život njihovih manje sretnih sunarodnjaka, Xi je završio u siromašnom selu Liangjiaheu. Ondje je proveo sedam godina, radio je u polju, gradio brane, dok je noću spavao u špilji gdje je uz svjetlo petrolejke čitao novine i knjigu s Maovim mudrostima.
"Kada sam s 15 godina stigao u Liangjiahe bio sam zbunjen. No, kada sam odlazio, imao sam čvrste životne stavove i pucao od samopouzdanja", znao je reći Xi.
Otac današnjeg kineskog predsjednika bio je dio tadašnje komunističke elite, no to mu nije pomoglo da ga osvetoljubivi Mao ne pošalje u zatvor. Očevo zatvaranje imalo je snažan utjecaj na Xija i čitavu obitelj jer navodno je zbog strahota kroz koje je obitelj prolazila jedna od njegovih sestara počinila samoubojstvo.
Očeva rehabilitacija
Bez obzira na breme očeve robije, Xi se sa 21 godinom učlanjuje u Komunističku partiju, a četiri godine kasnije stiže mu i najljepši poklon - njegov je otac oslobođen i rehabilitiran. Stariji Xi, koji čak postaje guverner provincije Guangdong, tada uzima sinovu karijeru u svoje ruke i kreće nezaustavljivi uspon u Partiji.
Politici je bio toliko predan da ga je to stajalo prvog braka, no ubrzo nakon razvoda ponovno se oženio popularnom pjevačicom PengLiyuan.
Dolaskom na vlast odlučio je od korupcije očistiti partijski aparat koji broji čak 90 milijuna ljudi i u tome zasad itekako uspijeva. Otkako je preuzeo uzde zemlje zbog korupcije je kažnjeno ukupno 1,34 milijuna niže rangiranih dužnosnika.
Najmoćniji lider nakon Maoa
U okviru kampanje 'palo' je i nekoliko visoko rangiranih političara među njima i šef antikorupcijskog povjerenstva u ministarstvu financija koji je u kolovozu završio pod istragom zbog korupcije. U rujnu je i visoki vojni dužnosnik, član utjecajnog središnjeg vojnog povjerenstva uhićen i ispitan zbog optužbi za korupciju.
Xi Jinping danas se definitivno afirmirao i kao najmoćniji čelnik unazad 40 godina u Kini jer je ušao u povelju vladajuće Kineske komunističke partije, jednako kao i osnivač režima Mao Ce-tung.
"To će Xiju dati iznimne ovlasti. Imat će status poput onog koji je imao Mao", kaže WillyLam, politolog s kineskog sveučilišta u Hong Kongu.
"Mogao bi biti kao on: doživotni čelnik toliko dugo koliko bude zdrav".
Nijedan čelnik nakon Maoa (1893.-1976.) nije doživio da se njegov doprinos ideologiji tako slavi dok je još na funkciji.