No, optužnicom nisu obuhvaćeni predsjednik tog entiteta Milorad Dodik niti drugi istaknuti političari iz reda bosanskih Srba koji su takav nelegalni referendum javno podržavali.
Ustavni sud BiH zabranio referendum
U priopćenju Tužiteljstva BiH stoji kako su podignute optužnice protiv Siniše Karana, Dragoljuba Reljića, Gorana Zmijanjca i Milana Petkovića.
Na teret im se stavlja neizvršavanje odluke Ustavnog suda BiH koji je zabranio provedbu refrenduma o tome hoće li se 9. siječnja obilježavati kao dan RS.
Taj je praznik Ustavni sud BiH ranije proglasio neustavnim a vlasti RS tu su presudu odlučile ignorirati i umjesto njezine provedbe u rujnu 2016. godine organizirale su referendum s pitanjem hoće li se 9. siječnja ipak nastaviti obilježavati.
Sudjelovalo je oko 55 posto osoba s biračkim pravom koji žive u RS-u a njih 99,8 posto potvrdno je odgovorilo na postavljeno pitanje. Na čelu povjerenstva za provedbu referenduma kojega je imenovao parlament RS bio je Karan a ostali optužni bili su članovi tog tijela.
Političari neće biti podvrgnuti kaznenom progonu
Sada ih se tereti da su "svojim djelovanjem i aktivnostima, kao predsjednik i članovi Republičke komisije za provedbu referenduma, omogućili realizaciju aktivnosti koje su protivne odluci Ustavnog suda BiH vezanoj za provođenje referenduma u Republici Srpskoj".
Time su ujedno odbili izvršiti konačnu i izvršnu odluku Ustavnog suda BiH što je kazneno djelo.
Tijekom istrage o organiziranju referenduma uz Dodika su saslušani i entitetska premijera Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić te ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović, no u njihovu kao i u slučaju još pet zastupnika u parlamentu RS donesena je odluka da neće biti podvrgnuti kaznenom progonu.