NEUOBIČAJENA POMOĆ: /

Životinje optužene ili korištene za špijuniranje

Image
Foto: Thinkstock

Životinje-špijuni češći su slučaj nego što možda mislite. A nekada su čak i učinkoviti.

16.1.2016.
16:25
Thinkstock
VOYO logo

1. Golubovi pismonoše

Stoljećima su se golubovi pismonoše bili glavni način komunikacije u vojsci, kao i između špijuna i njegovih nalogodavaoca. Ali u Drugom svjetskom ratu golubovi su uz poruke počeli prenositi i mape, fotografije, pa čak i zvučne snimke. Njihova uspješnost u izvođenju misija procjenjuje se na čak 90%.

To je bilo posebno važno tijekom iskrcavanja na Normandiju, kada su saveznici uspješno komunicirali uz pomoć golubova pismonoša. Preko 30 golubova samo nakon ove akcije nagrađeno je najvišim vojnim priznanjem za životinje u Engleskoj, Dickinovom medaljom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Protuobavještajni orlovi

Kako među vojskama svaka akcija ima i odgovarajuću protuakciju, tako su postojala i sredstva za 'neutralizaciju' golubova pismonoša. A jedno od najučinkovitijih bili su posebno trenirani orlovi.

Britanci su tvrdili kako su na taj način za vrijeme Drugog svjetskog rata zaustavili brojne njemačke golubove. Navodno su čak bili izdresirani da donesu u bazu poruke koje su uhvaćeni golubovi nosili sa sobom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock

3. Tuljani američke ratne mornarice

Kada se spomenu američki tuljani, većina prvo pomisli na elitnu mornaričku postrojbu SEAL (tuljan). Ali Amerikanci su u sedamdesetima pokušali koristiti i prave tuljane za špijunske zadatke.

U programu za morske sisavce mornarice Sjedinjenih Država proučavana je mogućnost korištenja dupina i tuljana za otkrivanje neprijateljskih ronioca, kao i podvodnih mina. Nakon što bi otkrili sumnjivu osobu ili predmet, vraćali bi se do čamca s trenerom, gdje bi on morskim životinjama na nos stavio senzor kojeg bi one odnijele i ostavile kod sumnjivih predmeta.

U početku se program pokazao dosta uspješnim, te je pomoću njega uništeno puno raznih podvodnih eksploziva. Ali napretkom tehnologije elektronički su uređaji postali uspješniji od životinja te je program ukinut sredinom osamdesetih.

4. Morski psi Izraela

Mosad, izraelska tajna služba, stvorila je program upravljanja morskim psima pomoću njihovih izrazito osjetljivih osjeta za miris. Namjera je bila opremiti morske grabežljivce uređajima za snimanje i odašiljanje snimljenog materijala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je 2010. u egipatskim vodama zabilježen povećan broj napada morskih pasa, vlasti su optužile Izrael kako na taj način želi naškoditi egipatskom turizmu.

Image
Foto: Thinkstock

5. Lešinari, izraelski agenti

Saudijske su vlasti 2011. optužile Mossad da šalje lešinare kako bi ih prisluškivao. To je bila reakcija nakon što su Saudijci pronašli više lešinara opremljenih GPS uređajima i prstenjem s oznakom Sveučilišta u Tel Avivu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekivano, Izraelci su tvrdili kako se radilo o civilnom, isključivo znanstvenom projektu telavivskog sveučilišta. Službeni odgovor Izraela bio je kako "ptice ne poznaju međunarodne granice".

6. Jastrebovi ne poštuju granice

Godine 2000. Indija je optužila Pakistan da koristi jastrebove za špijunažu. Ulovljene ptice stvarno su bile opremljene opremom za audio i video nadzor, ali ustvrdilo se kako se radi o životinjama jednog pakistanskog jastrebarskog kluba.

Iz kluba su tvrdili kako su ptice opremljene gorenavedenim uređajima kako bi ih se lakše pronašlo u slučaju da se izgube.

7. CIA i mačke

Američka obavještajna služba CIA u šezdesetima je pokušavala špijunirati kineske službenike pomoću mačaka. Kako je za Kineze mačka simbol sreće i blagostanja, vole biti okruženi tim životinjama. A CIA je mislila kako njihovi političari nisu izuzetak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Namjera je bila opremiti mačke uređajima za prisluškivanje, a njihovim bi kretanjem upravljali pomoću ultrazvučnih signala. Ali činjenica je kako je ovaj pokus već od samog početka bio osuđen na propast.

Prvu i jedinu mačku-špijuna udario je taksi prije nego što je i došla do mete, pekinškog vladinog službenika na visokom položaju. Cijeli je program na kraju prekinut početkom 1970. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock

8. Kukci

"Ozvučen bubom" izraz je koji je dobio potpuno novo značenje u projektima DARPA-e, američke Agencije za istraživanje i razvijanje naprednih odbrambenih sustava.

DARPA naime već dugo vremena radi na tome da malu veličinu i neprimjetnost kukaca iskoristi za obavještajne svrhe. Kamere, baterije, mikrofoni, elektrode i druge komponente prilagođavane su kako bi stale na njihova sićušna tijela.

Radi se čak i na ugrađivanju uređaja direktno u mozgove kukaca kako bi se moglo daljinski upravljati njihovim kretanjem.

9. Vjeverice uhapšene zbog prisluškivanja

Godine 2013. Iranci su 'uhapsili' 14 vjeverica koje su u svojim tijelima imale ugrađene uređaje za prisluškivanje. Teheran pretpostavlja kako iza svega stoje američke obavještajne službe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije poznato jesu li životinje naknadno oslobođene, ili su osuđene smrt zbog svojih protudržavnih aktivnosti.

Image
Foto: Thinkstock

10. Majmun obješen zbog špijunaže

Navodno se za vrijeme Napoleonskih ratova jedan francuski brod nasukao na engleskoj obali. Jedini preživjeli bio je majmun obučen u francusku vojnu uniformu, čiji je zadatak vjerojatno bila zabava posade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako lokalni Englezi iz grada Hartlepoola nikada ranije nisu vidjeli majmuna, koji uz to nije govorio engleski, pomislili su da se radi o engleskom špijunu. Te su ga stoga objesili. Ovaj je događaj čak i opjevan u pjesmi koja se pjeva u sklopu proslave Dana grada.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo