NEPOZNATO O POZNATOM: /

Sedam stvari koje koristimo gotovo svakodnevno, a ne znamo da ih je proizvela NASA

Image
Foto: AFP

Od palice za golf do selfi štapa - velik broj predmeta koje koristimo gotovo svakodnevno zapravo su rješenja NASA-inih stručnjaka i inženjera.

6.12.2016.
22:38
AFP
VOYO logo

U posljednjem izdanju NASA-inog 'Spinoff-a', u kojem se na jednom mjestu nalaze sva najnovija komercijalna tehnološka dostignuća, a koja su izrađena prvenstveno za potrebe NASA-inih istraživanja i misija, objavljeno je na stotine proizvoda koje mnoge struke koriste svakog dana, a da ne znaju da su ih proizveli NASA-ini stručnjaci.

Business Insider je izdvojio sedam NASA-inih inovacija koje ne koriste samo znanstvenici, inženjeri i astronauti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Kamere za testiranje sigurnosti automobila

Sigurnost svih sudionika prometa iznimno je važna, osobito proizvođačima automobila koji se natječu u proizvodnji što sigurnijeg vozila. Kako bi testirali stupanj zaštite u vozilu, svi modeli koji izlaze iz tvornica podvrgnuti su različitim testovima koji garantiraju sigurnost za vozača.

Kako bi provjerili što će se dogoditi s automobilom ako dođe do prometne nesreće, proizvođači automobila obavljaju brojna testiranja ponašanja vozila, odnosno rade simulacije sudara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A pri tom koriste kamere koje snimaju 1.000 fotografija visoke rezolucije u sekundi te ih automatski pohranjuju u računalo. Upravo su takve kamere, u suradnji s tvrtkom Integrated Design Tools (IDT), izradili NASA-ini stručnjaci koji su trebali do posljednjeg detalja zabilježiti otvaranje padobrana i sustav za spuštanje tereta.

2. Lasersko skeniranje

Za potrebe svojih misija u svemiru i za mjerenje udaljenosti pomoću laserske svjetlosti, NASA je proizvela LIDAR (Light detecting and Ranging) sustav kojeg koristi velik broj ljudi diljem svijeta.

LIDAR pomoću laserske svjetlosti mjeri udaljenosti, a između ostalog se koristi za izradu karata. Danas ga u velikoj mjeri koriste arheolozi za točno definiranje površine terena i pronalazak artefakata. Koristi se i za automatsku vožnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

LIDAR sustav koristi blisko-infracrveni dio elektro magnetskog spektra (1064 nm) za aktivno prikupljanje podataka, danju ili noću, u sjeni, ali i u uvjetima slabije vidljivosti.

3. Od vijka za urezivanje navoja do golf kluba

Dizajn svemirskog broda i golf oprema imaju više toga zajedničkog nego ste mislili. Inovacija nazvana 'sipralock', napredni vijak za urezivanje navoja koji se koristi u izradi palica za golf proizvod je kojeg je dala izraditi NASA. Vijak je poseban po tome što je izrađen od materijala koji prkosi velikim naporima prilikom lansiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP, DOMINIQUE FAGET

4. Operacijski alat

Neurokirurzi u posljednjih nekoliko godina bilježe značajne rezultate upravo uz pomoć bipolarne pincete koja uz pomoć elektriciteta može rezati i na koncu kauterizirati, spaliti, odnosno zašiti ranu na najčišći način. Struja koja prolazi kroz pincetu stvara dodatnu toplinu zbog čega je potrebno pažljivo rukovati pincetom kako ne bi došlo do oštećenja zdravog tkiva na mozgu.

Ovu tehnologiju NASA koristi od samog začetka svojih misija za izradu toplinskih cijevi u svemirskim letjelicama.

5. Zaštita od potresa

NASA je davnih dana razvila tehnologiju koja koristi tekuće gorivo za sprječavanje vibracija u raketi Ares 1. Danas je ista tehnologija prilagođena te se koristi za stabilizaciju zgrada i mostova za vrijeme potresa.

6. Gnojivo za biljke

Upravo su NASA-ini znanstvenici pomogli tvrtki Florikan pri izradi jedinstvenog gnojiva za biljke koje se ne otapa prebrzo te osigurava biljci pravu količinu hranjivih tvari u pravo vrijeme. Ovo se gnojivo danas koristi diljem Zemlje, a koriste ga i astronauti u svemiru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. Od svemirske fotografije do selfija

Ako koristite štap za okidanje vlastitih fotografija, - selfi štap, koristite NASA-inu tehnologiju. Senzor izrađen od komplementarnih poluvodiča metal-oksida razvio je NASA-in inženjer Eric Fossum 1990. Iako su poluvodiči korišteni u računalima dugi niz godina, iz NASA-e napominju da je Fossum bio prva osoba koja je uspješno prilagodila ovaj sustav za snimanje fotografija.

Image
Foto: AFP, ASIF HASSANIlustracija
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo