(NE)OBEĆANA ZEMLJA: /

Kurdi se iz Njemačke vraćaju kući, nisu zadovoljni tretmanom

Image
Foto: AFP, TOBIAS SCHWARZ

Skupina od 50 iračkih Kurda vratila se u svoju domovinu nakon što su okusili život izbjeglice na zapadu.

26.10.2015.
19:45
AFP, TOBIAS SCHWARZ
VOYO logo

Sve više iračkih Kurda se vraća kući iz Njemačke, javljaju agencije za izbjeglice. Njemačku nisu doživjeli kao obećanu zemlju. Nakon što su se, kao i brojni izbjeglice i migranti ovih dana, itekako mučili da do Njemačke dođu, nakon nekog vremena odlučili su se na povratak.

Među njima je i Mohammed Aziz Quadir (24) koji smatra kako mu je u njegovom Iraku bolje nego li mu je to bilo u kampu u dalekoj Europi do koje je dio puta prepješačio, a dio se vozio u smrdljivom krijumčarskom kamionu. "Kada sam ušao u kamp bio sam šokiran vidjevši razliku između Berlina koji sam ja zamišljao i onog koji mi je bio pred očima. Gledali su me kao građanina drugog reda. Nisam osjećao poštovanje. Kada sam odlazio u grad, bilo je jasno vidljivo da me smatraju 'tipom iz kampa'- izbjeglicom", ispričao je za Telegraph 24-godišnji Iračanin koji se sa skupinom od 50 Kurda prošlog tjedna sa zapada vratio u Erbil, nakon što je dva i pol mjeseca proveo u izbjegličkom kampu u okolici Berlina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadao se kako će ondje otvoriti pizzeriju, zaraditi novac kako bi pomogao obitelji, oženiti i podići djecu u europskoj zemlji. No, uvjeti u kampu su se dolaskom novih ljudi pogoršavali, dijelila su se svega dva obroka, a bilo je i nasilja između lokalaca i izbjeglica zbog čega je odlučio da je bolje vratiti se kući.

"540 eura nije nam bilo dovoljno"

I Nawaf Alias (35) se vratio. No, prije toga okusio je izbjeglički život na zapadu. Nawafu je ISIL prošle godine u kolovozu zauzeo selo, pa se 35-godišnjak odlučio na bijeg. Uz pomoć krijumčara kojima je iskeširao 20 tisuća dolara, on i njegov 10-godišnji sin stigli su do Njemačke. Ondje su sobu dijelili s dvojicom drugih azilanata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Njemačka je vlada meni i sinu nudila 540 eura, ali to nije bilo dovoljno. Moj je sin bio uplašen i nesretan i nije imao prijatelja niti rodbine i bilo je teško pronaći nekoga tko govori arapski ili kurdski", ispričao je Alias koji se vratio u Dohuk.

Telegraph/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo