Najmanje 7,75 eura trebao bi za sat vremena rada zarađivati svaki zaposlenik u mesnoj industriji, jer to je novi minimalac koji je dogovoren u Njemačkoj. Ipak, taj se dogovor neće primjenjivati od 1. srpnja, kako je planirano, jer zarada u mesnoj industriji time ne bi bila usklađena s drugim minimalcima na tržištu rada.
A tko bi se trebao pobrinuti za to da se poslodavci toga posvuda drže, kada ova novina stupi na snagu?
Primjerice Daniela Reim u oldenburškom savjetovalištu za zaposlenike koji su iz svojih domovina po posao došli u Njemačku. Rođena Rumunjka putuje kroz Njemačku i pokušava pomoći radnicima iz Bugarske i Rumunjske da ostvare svoja prava. Ona zajedno sa sindikatima daje sve od sebe i mora često biti oprezna, piše Deutsche Welle.
Došla je u Njemačku prije 14 godina zbog ljubavi, priča ona, što potvrđuje i njezino njemačko prezime. Na parkiralištu parkiran je crni Volkswagenov kombi - njezino mobilno radno mjesto.
Prepušteni na milost i nemilost sumnjivim poslodavcima
Samo u Donjoj Saskoj radi oko 10.000 radnika iz južne Europe koji imaju ugovor o radu, samo njih 6.000 u južnom Oldenburgu, utvrdi njemačke mesne industrije.
Oni koji dođu u Njemačku, a ne govore niti razumiju ni riječi njemačkog, prepušteni su u potrazi za poslom na milost i nemilost sumnjivim poslodavcima.
Moguće je da se uskoro stvari promijene iz temelja, kaže Matthias Brümmer, direktor radničkog sindikata prehrambene industrije i ugostiteljstva za regiju Oldeburga i istočne Frizije.
"Sada smo nakon dugo godina, gotovo desetljeća rasprava, uspjeli dobiti tarifnu strukturu koja predviđa tzv. minimalac. Bit će to 7,75 eura, a do kraja 2016. godine dosegnut će 8,75 eura. Kada tarifni ugovor stupi na snagu, ozbiljno počinje i naš posao, jer tada ćemo normalno kontrolirati. Trenutno smo u postupku informiranja kolega, a onda ćemo pričekati prve obračune plaća."
Na scenu stupa - radnik
Ako su se poslodavci i sindikati suglasili oko minimalne plaće, na scenu stupa radnik - i zakon o zajamčenim minimalnim uvjetima rada. Uz to ide i korektni obračun plaće, zatim zdravstveno osiguranje, dužnost prijavljivanja svih zaposlenika, plaćeni godišnji odmor, najmanje predviđeno vrijeme za odmor. Za nepoštivanje zakona nalogodavcu prijeti kazna zatvora, dakle prerađivač mesa odgovara ako mu se može dokazati da je imao saznanja o tome.
http://www.dw.de/ve%C4%87a-prava-radnicima-u-mesnoj-industriji/a-17749766