Putnička industrija desetkovana je pandemijom koronavirusa, osobito jer hoteli, zrakoplovne kompanije i restorani u odredištima diljem svijeta dramatično smanjuju troškove dok pokušavaju preživjeti. Međutim, postoji mjesto na Zemlji na kojem je trenutačno previše turista, a riječ je o Chathamskim otocima.
Ako niste nikada čuli za ovo mjesto, točnije za ovaj arhipelag Novog Zelanda u Tihom oceanu, vjerojatno niste jedini. Kako granice Novog Zelanda ostaju zatvorene, piše CNN, lokalnim se stanovnicima savjetuje da trenutno ne putuju u inozemstvo, pa su mnogi zato navalili na turistički posjet ovom otočju.
Otočje koje Novozelanđani inače nisu pretjerano posjećivali
Prošlih je godina na Chathamske otoke, čija su dva glavna naseljena otoka Chatham i Pitt, dolazilo oko 2000 turista. Na otoku živi tek 700 stalnih stanovnika, od kojih je većina na otoku Chathamu, najvećem u arhipelagu. No, kao što već svi znaju, 2020. nije tipična godina. Udaljenost ovog otočja obično ga je činila dijelom zemlje koji Novozelanđani rijetko ili nikada ne posjećuju.
Udaljenost ovog otočja sada je prednost jer lokalno stanovništvo se okreće putovanjima po otocima. Tako se osjećaju kao da su na nekom dalekom odmoru bez potrebe za karantenom ili testiranjem na Covid. "Dogodilo se prilično brzo", objašnjava za CNN Jackie Gurden, turistička menadžerica otoka. Komentirala je turistički skok na otočju. "Izlazak je ovdje malo skuplji kako ne biste natjerali mlade ljude koji traže jeftin odmor, a nema ni odmarališta na plaži ni slično", kaže ona.
Potražnja veća od ponude
No, nakon što je pandemija držala međunarodne granice zatvorenima, "Turizam Novi Zeland", službena nacionalna turistička zajednica zemlje, morao se okrenuti od marketinga prema stranim turistima do poticanja domaćih putovanja. Zato su Chathmanski otoci postali tražena roba. Potražnja je, međutim, daleko veća od ponude. Gurden procjenjuje da se na otocima nalazi 150 kreveta u kombinaciji hotela, konaka, pansiona i lokalnih rezidencija koji se navode na stranicama poput Airbnba.
Većina imovine je u privatnom vlasništvu, a kampiranje je zabranjeno. Jedina zrakoplovna tvrtka koja opslužuje arhipelag je Air Chathams, koji tjedno obavlja samo nekoliko letova između otoka Chatham i onoga što lokalno stanovništvo naziva "kopnom". Valja znati da većina lokalaca misli samo na Južni otok kada kažu "kopno", a za stanovnike Chathamite i Sjeverni i Južni otoci spadaju u tu kategoriju.
Na ovom otočju turistička sezona obično traje otprilike od studenoga do ožujka, što su ljetni mjeseci na južnoj polutki. No, sada je sav smještaj na otoku uglavnom rezerviran do lipnja 2021. Ni Gurden, koja živi na novozelandskom Sjevernom otoku, nije sigurna da će moći pronaći mjesto za odsjesti kada idući put dođe u posjet.
Predivna priroda otočja
Većinu posjetitelja ovog otočja prije su činili stariji putnici u potrazi za mirnim mjestom kako bi pobjegli od svakodnevice. Cijena putovanja jest visoka, no jednom kada putnici tamo stignu odmah shvate da je prekrasan krajolik arhipelaga vrijedan putovanja.
Vjeruje se da je otok Pitt prvo naseljeno mjesto na svijetu koje svakodnevno vidi izlazak sunca. Chathami su bili najistočniji djelić superkontinenta Gondwana, što znači da ima fascinantan raspon terena, uključujući bazaltne stupove a la Giant's Carwayway i vulkanske čunjeve.
Na otocima se nalaze i neke od najrjeđih ptica na svijetu, a postoji i velika kolonija tuljana, piše CNN.