Tko je čovjek od kojeg zaziru brojni političari u Europskoj uniji?
Karizmatični Aleksis Cipras rođen je 28. srpnja 1974. godine, tri dana nakon pada grčke vojne hunte. Već nakon srednje škole priključio se tadašnjem komunističkom omladinskom pokretu i postao gorljivi aktivist. I danas se prepričava jedan njegov TV nastup kada je kao 17-godišnjak tijekom prosvjeda učenika poručio: "Želimo imati pravo da sami odlučimo hoćemo li ići na sat ili ne".
Ovaj 40-godišnjak, koji je ostavio posao inženjera građevine i posvetio se politici, osvojio je Grke jer se po mnogočemu razlikuje od drugih lica s političke scene koja desetljećima dominiraju u dvjema dosada najačim strankama socijalističkom PASOK-u i konzervativnoj Novoj demokraciji.
Netipični političar
Cipras je pravo osvježenje, netipični političar koji prezire kravatu i još neka druga obilježja političkih elita.
Svoju Syrizu Aleksis Cipras osnovao je 2000. godine, a u parlament je prvi put izabran 2009. Popularnost mladom političaru počela je rasti od 2010. kada je zemlju zahvatila kriza, a drastično od kada je glasno ustao protiv mjera štednje u čije je okove Grčku zaplela Europska unija. Traži odbacivanje svega što su do sada s Bruxellesom ispregovarale dosadašnje vlade te povratak većine privilegija u kojima su Grci uživali do prije par godina.
Ciprasov put od komunističkog omladinca do lidera stranke je bio dug i ne baš lagan. Njegovi suradnici kažu da je perfekcionist i puno više od "mladog i lijepog lica", te da njegov uspjeh nije izostao jer svemu pristupa ozbiljno i predano, s dobro razrađenom strategijom.
Konkurencija mu spočitava da građane osvaja lažnim obećanjima zanemarujući stvarno stanje u kojem se nalazi Grčka. Aktualni zamjenik grčkog premijera Evangelos Venizelos zbog toga ga je nazvao Harry Potterom. Politički analitičari slažu se da je uspio jer sve planira i ima strategiju, a ono što ga razlikuje od ostalih vodećih grčkih političara i čime je pridobio birače je što ključ za teško stanje u Grčkoj vidi u Ateni, a ne u Bruxellesu.
Traži nove pregovore za otplatu golemog duga
S obzirom na neiskustvo i ne baš jasna rješenja neki mu prognoziraju mu da će se pogubiti u financijskim i pravnim zavrzlamama koje ga kao premijera očekuju. Ogromni dug, koji je dosegnuo 175 posto BDP, bit će zasigurno najteža tema koja će se naći za pregovaračkim stolom s predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda ili Europske središnje banke. Aleksis Cipras i njegovi suradnici vjeruju da će kreditori pristati na nove pregovore o otplati duga Atene.
Osim ukidanja mjera javne štednje, Cipras je obećao i rast javne potrošnje, povećanje mirovina i veću minimalnu plaću, poništenje mnogih strukturnih reformi i uvođenje poreza bogatima, te zaustavljanje privatizacije.
Ukoliko Cipras ostane dosljedan svojim predizbornim obećanjima, a u tome u priloge ide i njegova nedavna izjava "možete mijenjati pozicije, ali ne i svoje principe" u EU mogu očekivati dodatno kompliciranje odnosa s Grčkom, pa i njen izlazak iz eurozone, iako se tome, kako pokazuju ankete, protivi 70 posto građana Grčke. Osim što se nekonvencionalno oblači tako i živi. Već dvadeset godina u vezi je sa školskom ljubavi Peristerom Mpatziakom s kojom ima dva sina, ali se nije ženio.
Jednom od sinova dao je ime po argentinsko-kubanskom marksističkom revolucionaru i političaru Ernestu Che Guevari.
Ciprasova obitelj živi u zgradi sa sedam katova, koja se nalazi u blizini jednog atenskog deponija.
Cipras, koji je odrastao u blizini stadiona Panathinaikosa, voli nogomet i motociklizam.