Temperature rastu diljem Europe, isušuju vodene tokove i povećavaju potražnju za električnom energijom za hlađenje domova i tu u vrijeme dok se Stari kontinent suočava s nedostatkom zaliha energije.
Posljedica je to nevjerojatne vrućine ovog ljeta nakon rekordnih temperatura u lipnju te ranijeg početka klimatskkog ljeta nego što je uobičajeno. Vrući i suhi uvjeti podižu cijene električne energije i uzrokuju krizu u dijelovima Italije, gdje se ledenjak otapa, a jaka suša prekida opskrbu strujom i pogađa poljoprivredu. Ekstremna i opasna vrućina izravna je manifestacija planeta zagrijanog neprestanim izgaranjem fosilnih goriva.
Velike vrućine ne posustaju
"Ono što je iznimno u vezi s toplinskim valom u Europi ovog ljeta je njegova dugotrajnost", rekao je Greg Dewhurst, meteorolog iz britanskog Met Officea. “Nastavit će se još barem tjedan ili dva.”
U Londonu i većem dijelu južne Engleske ovog vikenda očekuje se temperatura koja će doseći prag toplinskog vala. Temperature će porasti početkom sljedećeg tjedna, a britanska prijestolnica će se zagrijati do 32 stupnja Celzijusa. Takve temperature su znatno iznad prosjeka za ovo doba godine.
Temperature dosežu 45 stupnjeva
U Španjolskoj bi temperature mogle doseći 45 stupnjeva Celzijevih, rekao je Dewhurst te potencijalno srušiti lokalne rekorde u dijelovima zemlje, kao i u Francuskoj i Portugalu.
To pomaže u povećanju cijena električne energije dok potražnja za hlađenjem raste. Cijena energije u Britaniji dosegla je u petak 197,90 funti po megavat satu, što je najviša cijena električne energije isporučene tijekom vikenda od travnja. Cijena struje u Francuskoj porasla je na 148,62 eura po megavat satu.
Vruće i suho vrijeme već je dodatno opteretilo europsku proizvodnju električne energije. Electricite de France SA priopćio je da će možda morati smanjiti proizvodnju u nekim od svojih nuklearnih elektrana, budući da suša koja je u tijeku smanjuje riječnu vodu potrebnu za hlađenje. Hidroelektrane u Italiji i Španjolskoj također su zabilježile pad proizvodnje zbog vrućih i suhih uvjeta.
Više temperature mogle bi pojačati uvjete suše jer više vode isparava iz akumulacija i rijeka, što dodatno smanjuje proizvodnju hidroelektrana. "Imaju vrlo malo vode za proizvodnju", rekla je Silje Eriksen Holmen, hidrologinja u Volueu. "Tome nema kraja, prema onome što možemo vidjeti u prognozi."
Temperature će također spržiti usjeve kukuruza diljem zapadne Europe, baš kad ulaze u ključnu fazu. Pariške terminske cijene kukuruza porasle su čak 6,6% u petak, što je najveći dnevni rast čitavog mjeseca. Kako bilo, jasno je da negativne posljedice ovakvih vrućina biti puno šire od pukog osjeta topline.