Studija objavljena u The Lancetu sugerira da antidepresiv koji se koristi za liječenje opsesivno-kompulzivnog poremećaja pomaže smanjiti vjerojatnost da visokorizični pacijenti s covidom-19 budu hospitalizirani ili na produljenom liječničkom promatranju, piše Business Insider.
Lijek fluvoksamin prije svega se koristi za liječenje velikog depresivnog poremećaja i opsesivno-kompulzivnog poremećaja, a istraživači su ga na temelju njegove sposobnosti da smanji upalu na početku pandemije počeli sve pažljivije proučavati nadajući se da bi mogao obuzdati intenzivan odgovor tijela na infekciju.
Rezultati studije koju je u srijedu objavila skupina istraživača u Kanadi, SAD-u i Brazilu, mogli bi označavati novi skup smjernica za korištenje lijeka u SAD-u, ali i inozemstvu. Desetodnevna terapija ovim lijekom iznosi četiri dolara (otprilike 26 kuna) te bi upravo u manje bogatim zemljama ovaj lijek mogao postati posebno koristan, piše Business Insider.
Znanstvenik za zarazne bolesti na Sveučilištu Minnesota, dr. David Boulware za New York Times je rekao da fluvoksamin "nije sjajan novi, skup lijek". "Lijepa stvar u vezi s ovim je što ima poznat sigurnosni profil", dodao je.
Smanjene stope hospitalizacije
Spomenuta je studija pratila gotovo 1500 pacijenata s Covidom u Brazilu koji su primali ili fluvoksamin ili placebo te su istraživači otkrili da je lijek smanjio stopu hospitalizacije ili produljeno liječničko promatranje za jednu trećinu. No, znanstvenici su primijetili da se postavlja pitanje ispravnog doziranja s obzirom da su neki od pacijenata navodno imali teškoća s podnošenjem lijeka i prestali su ga uzimati.
No, lijek je među onim pacijentima koji su završili terapiju tim lijekom smanjio potrebu za hospitalizacijom još značajnijom stopom - za dvije trećine. Osim toga, lijek je smanjio i izglede za smrt od koronavirusa.
Od sudionika, njih 12 koji su dobili placebo je umrlo, a od onih koji su uzimali fluvoksamin je preminuo samo jedan.
Ipak, ostaje nejasno kako bi lijek mogao djelovati među onima koji su cijepljeni s obzirom na to da je većina sudionika u studiji bila necijepljena. Provođenje velikih ispitivanja koronavirusa se pokazalo teškim, osobito u SAD-u, gdje je većina visokorizičnih pacijenata već primila cjepivo, a preostali necijepljeni mogli bi biti manje entuzijastični da se pridruže studiji, izvijestio je The Times.
Budući da je fluvoksamin već na tržištu, liječnici mogu propisati lijek "izvan odobrenja" za covid-19, navodi se u izdanju, premda tek treba razviti kult koji prati druge, manje istražene lijekove poput hidroksiklorokina i ivermektina.