Američke i britanske snage ratne mornarice uništile su 21 dron i projektile koji su u srijedu ispalili proiranski Huti s teritorija Jemena na južni dio Crvenog mora, potvrdio je SAD, a Britanija je dala naslutiti i druge mjere u cilju zaštite međunarodnih plovnih puteva poručivši da se ne smije dopustiti nastavak napada.
Britanski ministar obrane Grant Shapps je rekao da se radi o dosad najvećem napadu jemenskih militanata od kada je prije tri mjeseca izbio rat između Izraela i Hamasa u Gazi koji se prelijeva na druge dijelove Bliskog istoka.
"Ova je situacija neodrživa", rekao je Shapps novinarima, dodajući da će "nadzirati taj prostor" imajući na umu moguće daljnje akcije Britanije i njezinih međunarodnih partnera.
"To se ne može nastaviti i ne smijemo dopustiti da se nastavi", istaknuo je Shapps govoreći o napadima proiranske militantne skupine.
Od 19. studenoga, bio je to 26 napad Huta na komercijalne plovidbene linije.
Militantni ispalili veliki broj balističkih i mornaričkih projektila
Vojni glasnogovornik Huta Yahya Saree je rekao da su militantni ispalili veliki broj balističkih i mornaričkih projektila te dronova na američki brod zbog "potpore" Izraelu.
Također je rekao da je napad "preliminarni odgovor" na napad američkih snaga na brodove Huta u nedjelju u kojem je ubijeno deset pripadnika te skupine.
Huti, koji kontroliraju veći dio Jemena, napadaju plovidbene rute u Crvenom moru u znak potpore Hamasu, palestinskom islamističkom pokretu.
Njemačko ministarstvo vanjskih poslova je priopćilo da se radi o "jasnoj eskalaciji".
Napadi su ozbiljno poremetili međunarodnu trgovinu jednom od ključnih ruta između Europe i Azije kojom se odvija oko 15 posto svjetskog brodskog prometa.