NAJBIZARNIJE ŠKOLE SVIJETA: /

U nekima se puši, u nekima uči magija, a neke plutaju

Image
Foto: Screeenshot/Youtube
11.7.2015.
9:53
Screeenshot/Youtube
VOYO logo

Škole na barci u Bangladešu

Ruralna područja Bangladeša dvaput na godinu pogode teške poplave kao posljedica monsuna. Nevladina udruga Shidhulai swanivar sangsta pokrenula je projekt i za sada ustanovila gotovo 100 brodova-škola, s pristupom na Internet, solarnim pločama te čak i knjižnicom. Po uzoru na škole, razvijaju se slični projekti za bolnice i kuće.

Vještičja škola u Salemu

Iako većina od njihovih 40.000 učenika svoje vradžbine uče preko internet-lekcija, škola nudi i klasičnu nastavu s predmetima poput vikanske religije, poganstva i proročanstva. U početku, škola je bila smještena u Chicagu, no nakon brojnih prosvjeda i pritisaka kršćanskih zajednica, preselila se u Salem, poznat po smaknućima navodnih vještica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spiljska škola Dongzhong u Kini

Praktični mještani Dongzhonga, sela u jednoj od najsiromašnijih regija Kine, jednostavno su odlučili iskoristiti svoj prirodni okoliš. No kako nije u pitanju baš stimulativno okruženje, kineska vlada ju je 2001. zatvorila uz argument kako "Kina nije zajednica spiljskih ljudi".

Škola River Plate u Argentini

U svakoj školi ima mnoštvo stvari zbog kojih mozak školarca može odlutati. No u ovoj školi ih ima napretek – učionica je zapravo ogromni nogometni stadion. Nogometaši Atletico riverplatea ponekad i treniraju, dok školarci slušaju profesore ( ili barem pokušavaju).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Škola budućnosti, SAD

Kako bi učenici ( a time i njihovi budući djelatnici) bili i u toku s najnovijim elektronskim dostignućima, microsoft je opremio čitavu školu. Projekt "težak" 63 milijuna dolara započeo je 2006., mogu se prijaviti samo učenici iz siromašnijih obitelji koji se potom nasumično izvlače. Svaki dobije laptop, a u školi se papir uopće ne koristi.

Škola Burgess hill, Velika Britanija

Buntovnici, društvena previranja i aktivizam obilježili su '60-e godine prošlog stoljeća. A upravo ta načela slijedi škola u predgrađu Londona. Ovdje pravila ne postoje – učenicima je dopušteno pušiti, nositi sunčane naočale, slušati glazbu tijekom nastave te u školu dovoditi ljubimce. Čak su i satovi izborni u školi koja je ujedno i sociološki eksperiment. No odavno je zatvorila svoja vrata.

Osnovna škola Gulu, Kina

Ako mislite da ste vi teško putovali do škole, razmislite ponovo. Kako bi došli do škole, mališani se moraju uspeti vijugavim stazicama sa strmim usponima i oštrim zavojima, prijeći preko improviziranih mostića. Škola je djelo jednog čovjeka, koji je okupio mještane kako bi ju obnovili. U međuvremenu opremljena je sanitarnim čvorom, pa čak i košarkaškim igralištem.

Srednja škola Harvey Milk

Nazvana prema kalifornijskom političaru koji je promicao prava LGBT zajednice, škola je namijena prvenstveno učenicima koje diskriminiraju u drugim srednjim školama. Iako je više puta bila meta prosvjeda i danas radi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Škole indijskih željezničkih stanica

Zahvaljujući profesorici Inderjit Khurana, mnogi siromašni Indijci koji nisu mogli odlaziti u školu, dobili su obrazovanje. Dugo je nagovarala djecu koja su bila prisiljena prositi u vlakovima da odu s njom u školu, da bi potom pokrenula projekt u kojem je okupljala djecu na njihovom "radnom mjestu". Počela je s jednom školom a danas njen projekt obrazuje preko 4.000 siromašne indijske djece, ali osigurava i medicinsku pomoć te hranu za njihove obitelji.

Šumski vrtići, diljem Europe

Iako se program "otvorenih vrtića" provodi u sve većem broju europskih zemalja, sustav je najrazvijeniji u Danskoj i Finskoj. Djeca stara od 3 do 6 godina umjesto u zatvorenoj zgradi, borave u prirodu, a umjesto igračkama zabavljaju se granjem kamenčićima... I to bez obzira na godišnje doba i vremenske (ne)prilike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo