Na pragu smo radikalno novog sustava koji će iz temelja izmijeniti naš način života

Na pepelu kapitalizma izronit će revolucionaran novi sustav, koji će iz temelja promijeniti naš način života.

27.11.2014.
9:06
VOYO logo

Politički savjetnik Jeremy Rifkin, koji je svoje usluge pružao Europskoj komisiji, Europskom parlamentu i nekima od najvećih državnika današnjice, kao što je njemačka kancelarka Angela Merkel, tvrdi kako se svijet nalazi na pragu potpuno novog sustava, prvog koji se pojavio nakon kapitalizma i socijalizma.

Rifkin tvrdi kako je trenutačni ekonomski sustav u tolikoj mjeri smanjio troškove proizvodnje da je stvorio uvjete za uništenje tradicionalne korporacije s okomitom integracijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nitko ni u najluđoj mašti, uključujući ekonomiste i poslovne ljude, nije zamišljao tehnološku revoluciju koja bi bila toliko ekstremna u visokoj produktivnosti da bi mogla smanjiti rubne troškove na gotovo ništicu, čime proizvod postaje gotovo slobodan, ima ga u izobilju i apsolutno je neovisan o silama tržišta", kaže Rifkin u razgovoru za britanski Guardian.

Posljednji trijumf kapitalizma

"Svjedoci smo posljednjeg trijumfa kapitalizma, kojeg prati njegov izlazak sa svjetske pozornice i dolazak suradnje običnih ljudi", predviđa Rifkin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz pepela trenutnog sustava izronit će radikalni novi model, kojeg će osnažiti neobično brz tempo inovacija u energiji, komunikacijama i transportu, smatra on.

"Ovo je prvi novi ekonomski sustav od pojave kapitalizma i socijalizma u ranom 19. stoljeću, tako da je riječ o značajnom povijesnom događaju koji će u godinama koje slijede iz temelja transformirati naš način života", kaže Rifkin.

Neki sektori kao što su mediji i glazba već su poremećeni kao posljedica sposobnosti interneta da omogući pojedincima i malim grupama da se natječu s najvećim etabliranim igračima. Pojavom 3D printera i tehnoloških inovacija u logistici fenomen se iz virtualnog širi na fizički svijet.

Novi sustav spasit će planet

Stvaranje novog ekonomskog sustava pomoći će u suočenju s klimatskim promjenama i smanjiti pritisak na okoliš. Trebat će mu samo minimalna količina energije, materijala, rada i kapitala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rifkin ističe kako su rijetki svjesni opsega opasnosti s kojom se suočava ljudska rasa, a koji dovode do ekstremnih vremenskih uvjeta. "Ekosustav se ne može nositi s naglom izmjenom kruženja vode na planetu i nalazimo se u modelu šestog izumiranja vrsta. Mogli bismo do kraja stoljeća izgubiti 70 posto vrsta i ugroziti svoj opstanak na planetu", rekao je.

Ono što je specifično ovom dobu je spajanje tri faktora na kojima je u povijesti ovisila ekonomija svake zemlje. Komunkacija, energija i transport sad su ujedinjeni u internetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isprintane automobile s vrlo malim troškovima proizvodnje imat ćemo već za 10 ili 15 godina. Troškovi transporta osjetno će pasti. Proizvodnja zelene energije svakoj će obitelji, kao i biznisu, omogućiti minimalne troškove proizvodnje.

Rifkin predviđa da će sustav za proizvodnju zelene energije vrlo brzo koštati otprilike kao mobitel.

"Možete sami stvoriti zelenu energiju i tada se priključiti tržištu energije na internetu, programirati aplikacije na način da dijelite viškove energije koje proizvedete. Također možete koristiti veliku količinu podataka preko čitavog lanca vrijednosti kako biste vidjeli kako energija teče. To nije teoretski. To upravo počinje", kaže Rifkin, koji je i prije nastanka interneta 1989. predvidio kako će ljudi za 25 godina imati demokratiziranu komunikaciju, a 40 posto će ih moći slati informacijsko dobro svake vrste.

Bez alternative

Budući da ima 69 godina, Rifkin nije siguran da će doživjeti novi sustav u punom zamahu, no ne vidi mu nikakvu altrenativu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Imamo novu potencijalnu platformu koja će nas odvesti kamo trebamo ići. Ne znam je li stigla na vrijeme, no ako postoji alternativni plan, nemam pojma koji bi to mogao biti. Ono što znam je da, ukoliko ostanemo u vertikalno integriranom sustavu- zasnovanom na velikim korporacijama s fosilnim gorivima, nuklearnom energijom i centraliziranim telekomunikacijama, usput stvaramo nezaposlenost, smanjujemo BDP i podupiremo tehnologije na umoru- to nije odgovor", poručuje Rifkin.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo