Milijarder Elon Musk, nekoliko dana nakon što je iznio mogući dogovor o okončanju rata između Rusije i Ukrajine koji je izazvao osude u Ukrajini, sad sugerira novo rješenje i to za rješavanje napetosti između Kine i Tajvana. Kako donosi Reuters, on predlaže - problem se može riješiti prepuštanjem dijela kontrole nad Tajvanom Pekingu.
"Moja preporuka . . . bila bi smisliti posebnu administrativnu zonu za Tajvan koja je razumno prihvatljiva, vjerojatno neće učiniti sve sretnima", rekao je najbogatiji čovjek na svijetu za Financial Times u intervjuu objavljenom u petak. Musk je odgovorio na pitanje o Kini, gdje njegova tvrtka za električne automobile Tesla upravlja velikom tvornicom u Šangaju.
Peking, koji kaže da je demokratski uređen Tajvan jedna od njegovih pokrajina, dugo obećava da će Tajvan staviti pod svoju kontrolu i ne isključuje upotrebu sile da to učini. Tajvanska vlada oštro se protivi zahtjevima Kine i kaže da samo 23 milijuna ljudi na otoku može odlučiti o njegovoj budućnosti.
"I moguće je… imati aranžman koji je blaži od Hong Konga", rekao je Musk.
Kina je ponudila Tajvanu model autonomije "jedna država, dva sustava", sličan onom koji ima Hong Kong, ali su to odbile sve glavne političke stranke u Tajvanu te takav aranžman nema podršku javnosti. Tajvansko ministarstvo vanjskih poslova odbilo je u subotu komentirati Muskove komentare.
Osude s Tajvana
Wang Ting-yu, viši zastupnik tajvanske vladajuće Demokratske progresivne stranke koji je ujedno i član parlamentarnog odbora za vanjske poslove i obranu, oštro je kritizirao Muska na svojoj Facebook stranici.
"Pojedinačne neovisne tvrtke ne mogu svoje vlasništvo shvatiti kao šalu", rekao je Wang i nastavio: "Zašto bi onda opušteno odbacivali demokratske slobode, suverenitet i način života 23 milijuna Tajvanaca? To nije prihvatljivo za Ukrajinu, a Tajvan to sigurno neće dopustiti."
Visoki tajvanski dužnosnik upoznat sa sigurnosnim planiranjem u regiji rekao je za Reuters da "Musk treba pronaći jasnog političkog savjetnika". "Svijet je jasno vidio što se dogodilo Hong Kongu", rekao je dužnosnik pod uvjetom da ostane anoniman budući da nije ovlašten razgovarati s medijima. "Ekonomski i društveni život Hong Konga naglo je prestao pod totalitarnom vladavinom Pekinga", istaknuo je njihov sugovornik.
Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning, upitan o Muskovim izjavama, rekao je da je Tajvan "domaća stvar", dodajući da će se Peking nastaviti pridržavati načela mirnog ponovnog ujedinjenja dok će "odlučno slamati" tajvanski separatizam.
Tvornica u Šangaju odradila je oko polovicu Teslinih globalnih isporuka prošle godine. Musk je rekao da je Kina tražila jamstva da on tamo neće ponuditi internetsku uslugu Starlink svoje raketne tvrtke SpaceX. Musk je rekao da smatra da je sukob oko Tajvana neizbježan i upozorio na njegov potencijalni utjecaj, ne samo na Teslu, već i na proizvođača iPhonea Apple Inc i šire gospodarstvo.