Cijela jedna država ostala je bez pristupa internetu na dva dana nakon što je podvodni kabel oštećen, piše Independent.
Osjetljivi kablovi
Mauretanija je ostala off-line 48 sati nakon što je prerezan podvodni kabel od Afričke obale do Europe (African Coast to Europe - ACE), pokazala je analiza infrastrukture. Još je devet afričkih zemalja bilo pogođeno prekidom rada interneta.
Sustav kabela proteže se dužinom od 17.000 kilometara od Francuske do Južnoafričke Republike, te pomaže u pružanju internetske veze za 22 zemlje, većinom smještene uz zapadnu obalu Afrike. Dobar dio zapada kontinenta bio je pogođen gubitkom interneta, koji je prvi put prijavljen 30. ožujka, nakon što se kabel prelomio u blizini mauretanskog glavnog grada Nouakchotta. smatra se da ga je prerezala koča.
Mauretanija, koja se na internet priključuje isključivo preko ACE-a, ostala je off-line punih 48 sati, dok su Sierra Leone, Liberija, Gvineja-Bisau, Gvineja i Gambija isto iskusile ozbiljne probleme. Benin, Senegal, Ekvatorijalna Gvineja i Obala Bjelokosti imale su manje probleme.
"Najznačajniji, i najdugotrajniji poremećaj dogodio se u Mauretaniji, u kojoj je potpuni nestanak interneta trajao gotovo 48 sati, nakon čega je došlo do djelomične uspostave kontakta", rekao je David Belson, viši direktor za analize interneta u tvrtci za proučavanje performansi interneta Dyn. "Razlike u trajanju i obujmu gubitka veze mogu biti povezane s drugim međunarodnim internetskim vezama, preko zemaljskog kabla ili satelita, koje su imali pružatelji internetskih usluga u tim zemljama, što je utjecalo na stupanj oslanjanja na ACE sustav kablova", dodao je.
Direktor mreža i međunarodnih usluga u Orengeu, koji predvodi konzorcij 19 organizacija koje upravljaju ACE-om na Twitteru je objavio fotografije prerezanog kabla koje su napravili djelatnici plovila za održavanje poslanog da ga popravi.
Jean-Luc Vuillemin rekao je kako je "vjerojatan uzrok" "velikog kvara" koča koja je povukla kabel s morskog dna te ga prerezala. Radi se o prvome velikom kvaru od kada je ACE postao operativan 2012.
Prošle je godine vrhovni zapovjednik zračnih snaga Ujedinjenog Kraljevstva upozorio na ranjivost podvodnih kabela, te je rekao kako oni mogu postati meta agresora poput Rusije. General Sir Stuart Peach rekao je kako sposobnost Moskve da poremeti kablove postavljene duboko u moru predstavlja potencijalno "katastrofalnu prijetnju" internetu i međunarodnoj trgovini.