Zapovjednik obrambenog stožera, maršal zračnih snaga Sir Stuart Peach, izjavio je kako bi Britanija i NATO trebali prioritizirati zaštitu komunikacijskih linija. Rekao je kako bi, u slučaju da kablovi budu prerezani ili na drugi način ometani, to predstavljalo "trenutan i potencijalno katastrofalan" udar gospodarstvu, piše BBC. Komunikacijski kablovi postavljeni su po morskom dnu širom svijeta, te povezuju države i kontinente.
Ranjivost podvodnih kablova posebna prijetnja za Britaniju
Govoreći obrambenom think tanku Kraljevskog instituta, Sir Stuart je rekao kako ranjivost podvodnih linija predstavlja "novi rizik našem načinu života". "U odgovoru na prijetnju koju predstavlja modernizacija ruske ratne mornarice, kako nuklearnih tako i konvencionalnih podmornica i brodova, mi, zajedno s našim atlantskim saveznicima moramo dati prioritet misijama i zadacima koji štite morske linije komunikacije", rekao je.
"Ovo zvuči kao ponavljanje starih misija, a u stvari vrlo je važno da razumijemo koliko je ta misija važna za NATO. To je zato što Rusija, uz nove brodove i podmornice nastavlja usavršavati i svoje nekonvencionalne sposobnosti, kao i informatičko ratovanje." Ujedinjeno Kranjevstvo i njegovi saveznici moraju "pratiti i razumjeti modernizaciju ruske flote", dodao je. Britanski parlamentarac Rishi Sunrak upozorio je ranije ovog mjeseca kako bi uspješan napad na britansku mrežu podvodnih komunikacijskih kablova mogao nanijeti "koban udarac" sigurnosti i gospodarstvu Britanije.
Inače, pod morem se nalazi više od 545.018 milja kabela, dovoljno da Zemlju okruže 22 puta.