Bez obzira na to, najava susreta predstavlja potpuni zaokret u odnosima dvaju vođa koji su prošle godine svijet doveli na rub nuklearnog rata.
Prema pisanju CNN-a, sjevernokorejski stručnjaci tvrde kako ne polažu velike nade u sastanak koji će biti prvi susret jednog američkog predsjednika i vođe Sjeverne Koreje.
(FILES) This combination of file photos created on March 9, 2018 shows North Korean leader Kim Jong-Un during the 5th Conference of the Workers' Party of Korea Cell Chairpersons in this photo from North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) taken on December 23, 2017 and released on December 24, 2017 (L) and US President Donald Trump speaking to the press in the Oval Office of the White House in Washington, DC on February 9, 2018.
US President Donald Trump agreed on March 8, 2018 to a historic first meeting with North Korean leader Kim Jong Un in a stunning development in America's high-stakes nuclear standoff with North Korea / AFP PHOTO / KCNA via KNS AND AFP PHOTO / - AND Saul LOEB / South Korea OUT / REPUBLIC OF KOREA OUT ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE. THIS PHOTO IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY AFP. /
Doduše, bivši američki predsjednici Jimmy Carter i Bill Clinton sastajali su se s članovima vladajuće obitelji Kim, no tek nakon što su napustili Bijelu kuću.
Hoće li Trump doći u Sjevernu Koreju?
Iako detalja o sastanku Trumpa i Kima još nema, izvjesno je da će vlada Sjeverne Koreje inzistirati da Trump dođe u Pyongyang. Međutim, zbog sigurnosne situacije u glavnom gradu to će vrlo vjerojatno biti nemoguće, izjavio je za CNN Adam Mount, viši predavač Federacije američkih znanstvenika.
This undated picture released from North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) on December 09, 2017 shows North Korean leader Kim Jong-Un visiting Mount Paektu in Ryanggang Province. / AFP PHOTO / KCNA VIS KNS / - / South Korea OUT / REPUBLIC OF KOREA OUT ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE. THIS PHOTO IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY AFP. /
"No, Kim Jong Un još uvijek nije napuštao zemlju od kada je preuzeo vlast, zbog čega je teško zamisliti sastanak u Europi ili pak u Pekingu", dodao je smatrajući kako ima šanse da se susret dogodi u Panmunjomu, sjevernokorejskom pograničnom kompleksu.
Predsjednik Južne Koreje Moon Jae-in već je zakazao sastanak s Kimom upravo na toj lokaciji, inače demilitariziranoj zoni između dvije Koreje.
Za sada nema ni informacija da bi netko drugi osim dvojice vođa mogao biti na tom sastanku.
Kim dao obećanje, hoće li ga održati?
Američki predsjednik Donald Trump rekao je da je Sjeverna Koreja pristala ne izvoditi nove raketne pokuse dok budu trajali razgovori s čelnikom te zemlje Kim Jong Unom.
Sjeverna Koreja nije izvela raketni pokus od 28. studenoga 2017. i obećala je da i neće dok traju naši sastanci. Vjerujem da će poštovati obećanje", tweetao je Trump.
Bijela kuća je na udaru kritika zbog dogovora o susretu s Kimom. U petak je na njih odgovorila upozorenjem da se nikakav summit neće održati dok Pyongyang ne poduzme konkretne poteze kada je posrijedi nuklearni program.
Glasnogovornica Bijele kuće Sarah Sanders u petak je to potvrdila na konferenciji za novinare. Nije precizirala kakve bi Sjeverna Koreja poteze trebala poduzeti.
Sjedinjene Države već dugo žele da se održe pregovori čiji je cilj potaknuti Pyongyang da odustane od proizvodnje nuklearnog oružja i razvoja raketnog naoružanja.
Nade da će se to ostvariti porasle su u četvrtak kad je Donald Trump objavio da je spreman sastati se s Kimom.
Što ako razgovori propadnu?
U srijedu je iz Trumpove administracije za CNN potvrđeno kako će im za organizaciju razgovora sa Sjevernom Korejom zasigurno trebati pomoć izvana, zbog čega dodatno čudi da je glavni američki diplomat za tu zemlju, Joseph Yun početkom ovog mjeseca najavio odlazak u mirovinu.
Što se tiče same Sjevene Koreje, za tu zemlju pobjedu predstavlja već sama činjenica da se američki predsjednik pristao sastati s Kim Jong Unom. "Bili su očajni još od vremena Clintonove adminsitracije i pokušavali dogovoriti posjet predsjednika SAD, zbog čega je to bio prioritet sjevernokorejske vanjske policije godinama", objašnjava Jeffrey Lewis, profesor s Middlebury Instituta za međunarodne studije iz Montereya. "Čak je napravljen i film o posjetu američkog predsjednika Sjevernoj Koreji", podsjeća i dodaje: "Svaki posjet američkog predsjednika značio bi potvrdu da je Sjeverna Koreja prava nuklearna sila te da ju Washington tretira kao jednaku".
US President Donald Trump speaks to the press in the Oval Office of the White House in Washington, DC, February 9, 2018. / AFP PHOTO / SAUL LOEB
"Ponudom razgovora Pyongyang možda pokušava zabiti klin između SAD i Južne Koreje. Da je Trump odbio susret stvorio bi ozbiljnu napetost prema Moonu i njegovim nastojanjima za postizanjem mira na Korejskom poluotoku", smatra Mount. Čak i da do susreta ne dođe, Pyongyang bi mogao pokupiti zasluge te optužiti SAD da pokušava potkopati mir.
SAD pak uporno ponavljaju kako žele da Sjeverna Koreja odustane od svog nuklearnog progama. Američki predsjednik Trump u nekoliko je navrata to jasno dao do znanja, uvjetujući time i nastavak razgovora.
Užareni Trumpov telefon
No stručnjaci tvrde kako obje administracije moraju smanjiti očekivanja od susreta Trumpa i Kima, budući da je teško očekivati da će Kim odustati od svojih nuklearnih sposobnosti.
Kada bi doista došlo do odustajanja Sjevene Koreje od nuklearnog programa to bi značilo da bi se američka vojska mogla povući iz Južne Koreje te ukloniti svoj nuklearni štit iznad Sjevrne Koreje i Japana.
Japanski premijer Shinzo Abe u petak je medijima potvrdio da je telefonom razgovarao s Trumpom i obojica su se složili da je potrebno izvršiti maksimalan pritisak na Sjevernu Koreju kako bi pokazala konkretne poteze prema gašenju nuklearnog programa. Kineski predsjednik Xi Jinping koji se također u petak čuo s Trumpom nada se da će Sjeverna Koreja i SAD čim prije započeti dijalog kako bi se čim prije došlo do rezultata.