Nakon kupnje pet različitih lijekova za liječenje raka od britanske tvrtke GlaxoSmithKline (GSK), kompanija je pokušala te lijekove prodati u Europi po cijeni i do 40 puta većoj od prethodne, izvijestio je The Times. Godine 2013. je cijena jedne kutije lijeka za kemoterapiju, busulfana, koji se inače koristi za liječenje leukemije, narasla sa 5.20 funti na 65.22 funte u Engleskoj i Walesu.
Važni lijekovi postali i četiri puta skuplji
Ostala četiri lijeka, uključujući leukeran kojeg koriste pacijenti koji imaju leukemiju, i melphalan za rak kože i jajnika, također su postali četiri puta skuplji.
Narasle su i cijene za generičke lijekove, a oni su Nacionalnu zdravstvenu službu u Engleskoj koštali oko 380 milijuna funti godišnje za recepte izvan bolnica, procijenio je Europski kongres za rak.
U povjerljivoj e-mail poruci koju je objavio The Times, jedan je zaposlenik Aspena napisao:
'Uspješno smo potpisali novi ugovor o naknadama i cijenama: poskupljenje je u osnovi na liniji s europskim ciljanim cijenama. Idemo slaviti!'
Prilikom pregovora oko cijena lijekova u Španjolskoj, farmaceutski je div navodno prijetio prestankom prodaje lijekova za rak, osim ako se ministar zdravstva složi s povećanjem cijena za 4.000 posto, izvještavao je tada španjolski El Confidencial Digital.
Sada e-mailovi koji su procurili otkrivaju da je osoblje u Aspenu raspravljalo i o uništavanju njihovih zaliha lijekova.
Rupa u zakonu omogućila vrtoglavi rast cijena
Tvrtka čije je sjedište u Južnoj Africi, a sjedište europske podružnice u Dublinu, kupila je pet lijekova od GSK-a 2009. godine, kao dio dogovora vrijednog 273 milijuna funti.
Porast cijena omogućen je zbog rupe u zakonu koja dozvoljava farmaceutskim tvrtkama promjenu cijene lijeka ako se lijek više ne prodaje pod istim imenom. Ministarstvo zdravstva je priopćilo da planira smanjiti cijenu generičkih lijekova nakon što su istraživanja pokazala da se u posljednjih pet godina dogodio veliki rast cijena, što je dovelo do toga da ti lijekovi budu zabranjeni u zdravstvenom sustavu Engleske.
Rupa u zakonu je osmišljena kako bi lijekovi bili jeftiniji nakon što im patent istekne, ali ako farmaceutske tvrtke nemaju konkurenciju, cijene mogu rasti.
Zabrinjavajuće je da je nekoliko tvrtki za proizvodnju lijekova podiglo cijene lijekova za liječenje raka. Prema istrazi The Timesa, tvrtka je navodno 2013. godine rekla da će prestati isporučivati lijekove u Italiju ako se tamošnje vlasti ne slože s porastom cijena od 2100 posto u tri mjeseca.
Iz engleskog Ministarstva zdravstva poručili su da je u pripremi novi zakon koji bi vladi omogućio poduzimanje koraka protiv ovako nasilnog porasta cijena generičkih lijekova. Dodali su da niti jedna farmaceutska tvrtka ne smije ovako iskorištavati Nacionalnu zdravstvenu službu.