OTIŠLA IZ 'OBEĆANE ZEMLJE' ZA HRVATE; Petra je u 65. godini preselila na Balkan. Ne zna jezik, nema prijatelje, ali: /

'Želim kvalitetniji život'

Image
Foto: YouTube/Screenshot

Ni ovdje ne teče med i mlijeko. Siromašni umirovljeni Nijemci odlaze iz vlastite zemlje jer s malim mirovinama ne mogu živjeti.

25.9.2019.
7:16
YouTube/Screenshot
VOYO logo

I dok se mnogi iseljavaju u Njemačku radi boljeg posla i života, čini se da ni u toj zemlji "ne teče med i mlijeko". Naime, zbog nedovoljno visoke mjesečne mirovine i siromaštva u starijoj dobi mnogi su odlučili iseliti se iz Njemačke, piše Deutsche Welle.

Dokumentarni film "Bugarski san", bosanskohercegovačkog redatelja i producenta Srđana Šarenca, razbija stereotipe govoreći o siromašnoj umirovljenici Petri Kallenbach koja se nakon cijelog radnog vijeka u Njemačkoj odlučila preseliti u Bugarsku jer ne može živjeti od svoje mjesečne mirovine. Na promjenu se odlučila usprkos tome što ne zna bugarski jezik i nema prijatelje u toj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prilika za početak novog života

"Da, Petra Kallenbach u svojoj 65. godini odluči kako želi kvalitetniji život jer ima mjesečnu mirovinu od 700 eura i kada plati stan 500 eura mjesečno i ostale troškove, ostane joj nekih 20 eura na raspolaganju. Ona želi mnogo više od života i smatra da treća životna dob nije prilika za čekanje smrti, nego prilika za početak nekog novog života. Htio sam je zapravo prikazati kao nekog junaka koji se u svojoj 65. godini odluči preseliti u Bugarsku, čiji jezik ne zna, ne poznaje ni ćirilicu, ali želi kvalitetniji i bogatiji život nego u Njemačkoj. U Hamburgu je čak odlazila po humanitarnu pomoć koja se dijeli jednom tjedno", objasnio je Šarenac za DW.

I dok u Njemačkoj s primanjima manjim od 917 eura mjesečno slovi za siromašnu osobu, u Bugarskoj sa 700 eura može kvalitetno živjeti. U Bugarskoj stan plaća 155 eura mjesečno, tako da joj preostane mnogo više novca i može živjeti mnogo kvalitetniji život, priuštiti si i odlazak u kazalište, kino, odlazak na večeru itd. "Dakle, sve ono što si u Njemačkoj nije mogla priuštiti iako je rođena Njemica i iako je tamo provela cijeli životni vijek i zaradila njemačku mirovinu", dodaje Šarenac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporazumijeva se s Google translateom

Bugari su je prihvatili odlično, tvrdi Šarenac, pa je već prvi dan upoznala susjedu Stanku koja živi u istoj zgradi. S obzirom na to da ne govore nijedan zajednički jezik znaju sjesti pored računala i sporazumijevati se uz pomoć Google translatea. S pomoću te aplikacije ili tradukke se sporazumijeva i na tržnici i drugim mjestima.

Dodatni razlog preseljenja je osamljenost u Njemačkoj. Umjesto da živi sama u Hamburgu Petra u Bugarskoj živi okružena ljudima i umirovljenicima u svojoj zgradi s kojima komunicira. Živi i dalje u gradiću Kavarni gdje je otvorila umjetničku galeriju i izlaže svoje slike.

Na pitanje ostvaruje li Petra na koncu "bugarski san", Šarenac je potvrdio i dodao da živi sad već šest godina u Bugarskoj.

"Kada sam snimao 'Bugarski san' meni je zapravo cilj bio da razbijam neke predrasude. Iz pozicije Balkana mi zapravo gledamo na Njemačku kao na savršenu zemlju, najbogatiju zemlju EU-a i mislimo da tamo teče med i mlijeko. Zapravo sam svojim filmom htio razbiti taj stereotip i pokazati da u Njemačkoj postoje i siromašni slojevi stanovništva kao što su njemački umirovljenici. Mnogi od njih su svoj cijeli radni vijek proveli u Njemačkoj, radili 35-40 godina da bi na kraju završili s mirovinom od 700-800 eura s kojom oni teško, teško preživljavaju", objasnio je Šarenac za DW.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo