Radiotelevizija Srbije je objavila da se Mladić već nalazi u zrakoplovu i da je na putu za Haag, no informaciju su zatim povukli. RTS također dodaje da je ratni zločinac prilikom uhićenja surađivao s policijom.
Ističe se da Mladić nije bio prerušen, ali da bi bilo tko teško uspio prepoznati jer je ''ćelav, obrijan i izgleda oronulo''. Uhićenju se nije opirao, ali je uz sebe imao dva pištolja.
Blic javlja kako zbog moždanog udara ne može micati ednom rukom, te da ima i drugih zdravstvenih problema. Također piše kako je u trenutku uhićenja agentima BIA-e priznao da je on Ratko Mladić. Pojavila se i informacija da je uz njega istovremeno uhićena još jedna osoba koja je bila u kući.
Press pak piše da bi prema uobičajenoj proceduri Mladić trebao tijekom dana biti izveden na saslušanje pred istražnog suca Odjela za ratne zločine, koji će odlučiti o ispunjenosti uvjeta za njegovo izručenje Haškom sudu.
Saslušanje bi se trebalo obaviti u Specijalnom sudu u Beogradu radi utvrđivanja njegovog identiteta. Mladić i njegovi odvjetnici potom bi imali pravo uložiti žalbu u roku od tri dana, a kad rješenje o izručenju postane pravomoćno, Mladić može biti izručen Haškom sudu.
Da će Mladić biti poslan u Haag potvrdio je i srpski predsjednik Boris Tadić, koji je na konferenciji za medije u četvrtak iza 13 sati kazao kako je "postupak izručenja u tijeku". Pročitajte sve o Ratku Mladiću i o njegovom uhićenju.
Izručenje Haagu je uslijedilo relativno brzo po uhićenju Mladića. RTS-ov dopisnik iz Zrenjanina Simo Budimir javio je da je akcija hapšenja Ratka Mladića provedena u četvrtak u Lazarevu oko 5.30 sati, a mještani su kazali da je izvedena "munjevito" te da oni ništa nisu primijetili.
Prva informacija o tome da je uhićen najtraženiji haški bjegunac objavljena je oko 12 sati, a u 13 sati je srpski predsjednik Tadić i službeno potvrdio ovu informaciju.
List Blic je javio da Mladić u trenutku uhićenja nije bio prerušen, te da je imao dokumente na lažno ime Milorad Komadić.
Podsjetimo, Mladića se tereti za nepregledan niz zločina: genocid, sudjelovanje u genocidu, zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja... Na dušu mu se stavljaju zločini počinjeni između 1992. do 1995. godine u BiH, a najteži je sigurno sudjelovanje u genocidu počinjenom 11. srpnja 1995. nakon pada Srebrenice.
U roku od tri dana u Srebrenici je ubijeno 8.106 ljudi, što se smatra najvećim zločinom na europskom tlu nakon Drugog svjetskog rata.
Ratko Mladić je uhićen i sad više nema prepreka za put Srbije u Europsku Uniju, kazala je za Blic bivša haška tužiteljica Carla del Ponte. "Ovo je odlična vijest za Haško tužiteljstvo, za Haški sud, ali ne zaboravite - i za građane Srbije", kazala je del Ponte.
Dodala je i da se nada da će suđenje Mladiću biti spojeno sa suđenjem Radovanu Karadžiću, kako bi se sudski proces ubrzao.
Vezani članci:
arti-201105260627006 arti-201105260656006 arti-201105260492006 arti-201105260426006 arti-201105260659006