Djeca, žene, muškarci. 150 migranata i dalje je na granici. U
Hrvatsku ne mogu, a iz kampa kojeg su podigli uz kordon bosanske
policije ne žele otići pa se pregovori koji traju cijeli dan
nastavljaju.
"Ono što je definitivno je da oni neće ostati na ovom lokalitetu
i mi na sve moguće načine pokušavamo da ih uvjerimo da se sklone
s ove lokacije. Međutim, naravno oni će biti uklonjeni i mi se
nadamo da to neće podrazumijevati policijsku silu", kaže
Sanela Dujković, glasnogovornica Granične
policije BiH.
Rasplet situacije danas su čekali. Nakon jučerašnjeg proboja kroz
bosansku policiju
i gađanja hrvatske policije kamenjem, stotinjak migranata
još sinoć se povuklo. Onima koji su na granici ostali danas se
priključilo još 30-ak migranata. Sve nadzire više od pedeset
bosanskih policajaca, ali i kordon hrvatske policije. No granica
ostaje zatvorena.
"U ovom trenutku ne postoje uvjeti kojima se može jamčiti sigurnost osoba, putnika i imovine koja prometuje tim dijelom granice između Hrvatske i BiH", kaže Davor Božinović, ministar unutarnjih poslova.
Iz Bosne i Hercegovine upozoravaju da s migrantima nemaju kamo jer su prihvatni centri prepuni. Čak i onaj kod Sarajeva koji je jučer otvoren. Rješenje je zato tražio krizni stožer.
"Vidjet ćemo koliko ćemo još moći proširiti te kapaciete, ja se nadam da ćemo ukupno kroz ovih nekoliko prihvatnih centara proširiti kapacitet za oko dvije tisuće ljudi", kaže Dragan Mektić, ministar sigurnosti BiH.
Od početka godine kroz BiH je prošlo oko 20 tisuća migranata, a trenutno ih je na njihovom teritoriju oko 5 tisuća. Na istočnu granicu preko koje ulaze u zemlju uskoro će stići i dodatni policajci.
Još pet tisuća migranata nalazi se s druge strane, u Srbiji, a rute kojima putuju dogovaraju preko društvenih mreža.
"I jednog trenutka preko tih velikih grupa je došlo do ideje da iz nekog beznađa i pokušaja da prevaziđu trenutni položaj izrodila se ideja da se pokrenu i pokušaju ući u susjedne zemlje, prema EU", objašnjava Radoš Đurović, direktor Centra za pomoć i zaštitu tražiteljima azila u Srbiji.
To žele i ovi ljudi koji već dvije noći spavaju pod otvorenim nebom, a čini se, pripremaju se i za treću. Uz zatvorenu granicu i dva kordona policije.
Hrvatska i dalje ne želi otvoriti GP Maljevac
RTL-ov reporter Petar Panjkota dan je proveo na graničnom prijelazu Maljevac koji je zatvoren više od 30 sati.
Zašto je prijelaz i dalje zatvoren?
"Zato jer hrvatska strana ne dopušta njegovo otvaranje, kažu da sigurnosna situacija još nije takva da bi se on mogao otvoriti, to je u suprotnosti s onim što cijeli dan ovdje slušam. Pomoćnik ministra Granične policije BiH mi je rekao kako se prijelaz mogao još jutros otvoriti. S bosanske strane kažu da su omogućili sigurno prometovanje tom cestom. Migranti su, kao što možete vidjeti, već zapalili vatru, definitivno će noć provesti ovdje. Ima ih 100-150. Tijekom dana su bili mirni, nije bilo nikakvih incidenata. Na sva pitanja i zahtjeve policije su odgovarali i pomicali se kako su od njih i tražili, ali su isto tako rekli da se s ovog mjesta ne miču. Došli su bliže EU nego što su ikad bili i nije čudo da se ne misle maknuti. S njima se ni nema kamo, svi prihvatni centri su prekapacitirani. Najavljuje se da bi se mogao otvoriti centar kod Bihaća, ali tamošnji stanovnici su već rekli da se ne slažu s time. Nema međunarodnih institucija ni volontera koji bi ovim ljudima dao hranu i piće."