'Mesićeva izjava je ratnohuškačka'

23.1.2010.
11:16
VOYO logo

Srbijanski predsjednik Boris Tadić je na raspravi Vijeća sigurnosti UN-a o stanju na Kosovu oštro osudio nedavnu neformalnu izjavu hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića da bi upotrijebio vojsku u slučaju da Republika Srpska organizira referendum o otcjepljenju od BiH, kao "opasnu i ratnohuškačku".

"Oštro osuđujemo izjavu hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića koja je opasna, ratnohuškačka i mahanje sabljom", rekao je Tadić na kraju sjednice Vijeća sigurnosti UN-a replicirajući na prethodnu raspravu o Kosovu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svom govoru u raspravi o Kosovu, Tadić nije spominjao Mesićevu izjavu, a osudu je uklopio u reakciju na istup u raspravi veleposlanika Bosne i Hercegovine, članice Vijeća sigurnosti UN-a od 1. siječnja.

"Nema opravdanja za prijetnju uporabom sile protiv Bosne i Hercegovine ili bilo koje druge zemlje zapadnog Balkana. Srbija kategorički odbacuje takve provokacije a očekuje i od svake druge odgovorne strane da učini isto. Toga smo imali dosta", rekao je Tadić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tadić je istodobno istaknuo da "Srbija ostaje temeljito predana suradnji s Hrvatskom i svim drugim članicama UN-a u rješavanju svih bilateralnih i regionalnih pitanja".

Kazao je i kako će Srbija podržati ulazak u Europsku uniju svih zemalja regije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tom kontekstu srbijanski je predsjednik izrazio punu potporu suverenitetu i teritorijalnoj cjelovitosti BiH kao i snažno protivljenje podjeli BiH, dodajući kako Beograd ohrabruje nužne ustavne promjene u BiH u interesu njezinog ulaska u euroatlantske integracije.

Američka pohvala Mesiću za posjet Kosovu

Nedavni Mesićev posjet Kosovu ukazao je na sve veću suradnju Kosova s njegovim susjedima, izjavila je u predstavnica SAD-u Vijeću sigurnosti UN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U siječnju, posjet hrvatskog predsjednika Mesića istakao je rastuće prijateljstvo i suradnju među Kosovom i njegovim susjedima", izjavila je zamjenica stalne predstavnice SAD pri UN-u Rosemary DiCarlo.

Govoreći o značajnim koracima koje Kosovo poduzima na jačanju regionalnih odnosa, DiKarlo je osim posjeta predsjednika Mesića istaknula i demarkaciju granice i uspostavu punih diplomatskih odnosa Kosova i Makedonije u listopadu 2009.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasila je također da je Crna Gora 14. siječnja objavila uspostavu punih diplomatskih odnosa s Kosovom, kao i da su kosovske snage sigurnosti nedavno sudjelovale u pružanju humanitarne pomoći u poplavljenim područjima Albanije.

"Kosovo je pokazalo da je spremno i sposobno igrati konstruktivnu ulogu u regiji", rekla je DiCarlo, pridružujući se pozivu glavnog tajnika UN-a Ban Ki-muna da se pronađe način koji će olakšati uključenje Kosova u regionalne i međunarodne mehanizme poput CEFTA-e i Vijeća za regionalnu suradnju, rekavši da je "izvoz roba s Kosova važan za regionalnu stabilnost i rast".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uključenje Kosova u regionalne organizacije priječi Srbija koja ustraje da Kosovo može sudjelovati samo uz pratnju predstavnika UNMIK-a koji će na skupovima govoriti prvi, te da izaslanstvo iz Prištine ima pločicu UNMIK-Kosovo.

DiKarlo je također pohvalila uspješno održavanje lokalnih izbora na Kosovu krajem 2009.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Beograd je pozvala da bez daljnjih odgađanja dopusti otvaranje ureda agencije za kosovsku imovinu u Srbiji kako bi se mogla rješavati vlasnička pitanja.

Prethodni članci:

arti-201001200748006 arti-201001200547006 arti-201001220620006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo