Konzistorij na kojem će Franjo proglasiti nove kardinale, prinčeve Crkve, bit će 19. studenoga. Trojica od trinaestorice koji imaju pravo ući u konklavu su iz Europe, trojica iz Latinske Amerike, trojica iz SAD-a i po dvojica iz Afrike i Azije.
Listu novoimenovanih predvodi papinski nuncij u Siriji Mario Zenari, koji će unatoč tome što će postati kardinal ostati na toj dužnosti. Vjeruje se da je to prvi put u povijesti Crkve da će neki nuncij biti kardinal, što zorno pokazuje koliku pozornost Franjo pridaje Siriji, koju zove "zemljom mučenicom".
Imenovan i američki nadbiskup porijeklom Hrvat
Najmlađi među budućim kardinalima je 49-godišnji Dieudonne Nzapalainga, nadbiskup Banguija, u Srednjoafričkoj Republici. Papa je prošle godine posjetio tu zemlju. Među ostalima se ističu nadbiskup Brazilije Sergio da Rocha, nadbiskup Madrida Carlos Sierra, nadbiskup Bruxellesa Jozef De Kesel inadbiskup Chicaga Blase Cupich, kojem su baka i djed Hrvati.
Kako piše 24 sata Blase Cupich (Blaž Čupić) svećenik je od 1975. godine, a 2011. je kao biskup Spokanea svećenicima rekao da ne podržava sudjelovanje bilo koga od njih u prosvjedima organizacije “40 dana za život”, koju smatra ekstremističkom.
Tada je rekao je da žene pred kliniku već stižu s odlukom o abortusu, u teškoj situaciji, često ostavljene od muškarca i da ih ne treba uznemiravati.
Uoči referenduma o istospolnom braku u državi Washington 2012., Cupich je u pismu vjernicima poručio da oni koji bi izjednačili brak, zapravo "duboko suosjećaju prema onima koji su hrabro odbili živjeti u strahu od odbijanja zbog seksualne orijentacije".
"To suosjećanje je posljedica tragične nacionalne povijesti nasilja protiv homoseksualaca, napada na njihovo dostojanstvo i samoubojstava tinejdžera koji nisu izdržali pritisak ili su bili zlostavljani", napisao je.
Imenovan i albanski župnik, žrtva komunističkog režima
Među četvoricom novih kardinala koji su stariji od 80 godina, što su simbolična imenovanja u znak zahvale i priznanja za dugu službu Crkvi, nalazi se 87-godišnji albanski župnik Ernest Simoni.
On je u komunističkoj Albaniji proveo 18 godina u zatvoru, od čega većinu s prisilnim radom. Iznimna je rijetkost da župnici postaju kardinali.
Ovo će biti treći Franjin konzistorij otkako je izabran u ožujku 2013. Srednjoafrička Republika, Bangladeš, Papua Nova Gvineja, Malezija i Lesoto po prvi put će dobiti kardinala, što naglašava Papino uvjerenje da je Crkva globalna institucija i da mora biti manje eurocentrična.
Nakon konzistorija 19. studenoga Crkva će imati 121 kardinala izbornika. Papa Ivan Pavao II. imenovao je 21, Benedikt XVI. njih 56, a Franjo 44. Iz Europe ih dolazi 54, iz Sjeverne Amerike 17, jednako toliko iz Latinske Amerike, 15 ih je iz Afrike, a 14 iz Azije i Oceanije.