SEST SNAZNIH RAZLOGA ZASTO NAM JE I DALJE POTREBAN DAN ZENA / Sramotne statistike govore sve

8.3.2015.
12:39
VOYO logo

Radna prava

Zene su i dalje suocene s rasirenom diskriminacijom i nejednakosti na radnom mjestu. Kada je u pitanju zakonodavstvo i ratifikacija medunarodnih standarda rada, ostvaren je znacajan napredak. U vecem dijelu svijeta zene su podcijenjene i potplacene, nemaju dovoljan pristup obrazovanju, obuci, novacenju, te imaju ogranicenu moc u donosenju odluka. Globalno se razlika u sudjelovanju na trzistu rada izmedu muskaraca i zena u zadnjih 20 godina smanjila samo marginalno. Trenutacno oko 50 posto svih zena radi, u usporedbi sa 77 posto muskaraca.

Rodiljni dopust

Mogucnost rodiljnog dopusta poboljsana je, iako su mnoge zene jos izostavljene. I dok se postotak zemalja koje nude najmanje 14 tjedana rodiljnog povecao s 38 na 51 posto u dvadeset godina, vise od 800 milijuna zena na trzistu rada, ili 41 posto, nema adekvatnu rodiljnu zastitu, a muskarci i dalje u malom postotku uzimaju rodiljni dopust.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brak

Preko 15 milijuna djevojcica od kojih su neke stare samo osam godina, bit ce prisiljene da se udaju tijekom 2015. godine. Procjenjuje se da su 1,2 milijuna djece svake godine zrtve trgovine ljudima. Cak 80 posto njih su djevojcice. Zene u deset zemalja diljem svijeta zakonski su duzne da postuju svoje muzeve. Samo 76 drzava imaju zakone koji izricito naglasavaju nasilje u obitelji - i samo 57 njih ukljucuje i ono sto nazivamo seksualno zlostavljanje. Dokumentarni film koji je snimljen u Indiji prikazao je nedavno jednog silovatelja zene koju je brutalno silovao u autobusu u Delhiju kako krivnju za taj napad prebacuje na zrtvu: "Djevojka je vise od decka odgovorn za to silovanje", rekao je.

Vlasnistvo i upravljanje tvrtkama

Danas zene imaju u vlasnistu ili pod svojom upravom 30 posto svih poslova, ali to je u vecini u minijaturnim ili malim tvrtkama. Na globalnoj razini, zene cine 19 posto clanstva upravnih odbora, a samo ih je pet posto na celnim mjestima tih odbora. Tek svakoj dvanaestoj vladi na svijetu na celu je zena. Ravnopravnost zena na radnom mjestu od koristi je za sve te treba pokazati muskarcima zbog cega moraju biti dio rjesenja. ILO naglasava da je potrebno ukljuciti i muskarce u osmisljavanje i provodenje strategija ravnopravnosti spolova kako bi se ubrzale promjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlika u placama

Razlika u placama i dalje postoji. Zene u prosjeku zaraduju 77 posto muskarceve place. Bez ciljane akcije, po postojecoj stopi, place muskaraca i zena nece se izjednaciti do 2086. godine. Stovise, razlika u placama postaje veca sto zena ima vise djece. Zene su prezastupljene na poslovima sa slabijim placama.

Nasilje

Nasilje ostaje glavni faktor koji zenama potkopava dignitet i castan pristup poslu. Oko 35 posto svih zena zrtve su tjelesnog ili seksualnog nasilja koje utjece na njihovu prisutnost na radnim mjestima. Prema izvjestaju UN-a Egipat prednjaci. Cak 99.3 posto zena i djevojaka u Egiptu izlozeno je seksualnom nasilju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo