Među 439 najluksuznijih satova koji su uvezeni, evo tko je kupio najskuplje

22.9.2014.
9:35
VOYO logo

Naime, kako su Nezavisne novine ranije objavile, postoji ozbiljna sumnja da su državljani zemalja u regiji, nerijetko i građani BiH sa dvojnim državljanstvom, proteklih godina kupovali skupocjene satove u BiH, uzimali povrat PDV-a, što im zakon i omogućava, te ih potom vraćali u BiH. Sumnja se da je veliki broj skupocjenih satova za koje je izvršen povrat PDV-a vraćen u BiH, čime je budžet BiH oštećen za znatna sredstva.

Prema službenim podacima UIO BiH, strani državljani su u proteklih nekoliko godina u BiH kupili više od 560 skupocjenih satova, čija je vrijednost veća od pet milijuna maraka (20 milijuna kuna), a koje su iznijeli van carinskog područja BiH i tako u skladu sa zakonom tražili povrat poreza na dodatnu vrijednost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najpoznatiji svjetski brendovi

Među tim skupocjenim satovima nalaze se najpoznatije svjetske marke satova kao što su: IWC, Breitling, Cartier, Omega, Chopard, Longines, Tag Heuer, Le Coultre, Jaeger i drugi.

Iz BiH u Hrvatsku je ukupno prijavljeno 439 komada ručnih satova za izvoz

Prema podacima UIO BiH, od 2009. godine do početka 2014. godine iz BiH u Hrvatsku je ukupno prijavljeno 439 komada ručnih satova za izvoz iz BiH, uz zahtjev za povrat PDV-a od strane kupaca stranih državljana, u ovom slučaju državljana Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ukupna vrijednost tih satova iznosila je 1.591.026 KM. Kada su u pitanju skupocjeni satovi, čija vrijednost je bila viša od 5.000 KM ( (20.000 kuna), takvih je satova iz BiH u Hrvatsku izvezeno 125 komada", kazali su iz UIO BiH.

Najskuplji sat kupila osoba iz Zagreba

Kako su istakli, među njima je najskuplji sat u vrijednosti od 37.207 KM (148. 828 kuna ), koji je kupila osoba s prebivalištem u Zagrebu, zatim sat u vrijednosti od 36.613 KM, koji je kupila osoba s prebivalištem u Dubrovniku, i sat u vrijednosti od 35.764 KM, koji je kupila osoba s prebivalištem u Metkoviću.

Različiti podaci carinskih uprava

Da u ovoj tematici nešto ne štima, pokazuju i različiti podaci carinskih službi BiH i Hrvatske o uvozu-izvozu skupocjenih satova. Inače, prema podacima Carinske uprave Hrvatske, u periodu od 1. siječnja 2013. do 31. svibnja 2014. godine iz BiH je u Hrvatsku uvezen jedan sat vrijednosti veće od pet hiljada maraka (20.000 kuna).

Međutim, prema podacima UIO BiH, u istom tom periodu, iz BiH u Hrvatsku su izvezena četiri sata čija vrijednost prelazi pet hiljada maraka (20.000 kuna).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izbjegavanje plaćanja poreza

Kako je potvrdio izvor Nezavisnih, mogućnost povrata PDV-a pri iznosu robe iz zemlje otvara mogućnost da se na nelegalan način izbjegne plaćanje ovog poreza. Naime, dovoljno je naći nekog tko živi u inozemstvu i da na svoje putne isprave kupi sat, a potom na granici zatraži povrat PDV-a.

Stvar u BiH pojednostavljuje i to što veliki broj građana ima dvojno državljanstvo u Srbiji i Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

http://www.nezavisne.com/novosti/hronika/Skupocjeni-satovi-pod-lupom-carinika-264142.html

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo