Fentanil je 50 puta snažniji od heroina, a 100 puta od morfija. Sintetička droga, najpoznatija po tome što je ubila pjevača Princea, toliko je snažna da se u svibnju predozirao policajac koji ju je samo dotaknuo. Pretraživao je vozilo dilera, koristeći rukavice i zaštitnu masku, no kada je došao u postaju, kolega mu je rekao da ima bijelog praha na uniformi. Policajac je mahinalno otresao prah i u roku od nekoliko minuta kolabirao.
Droga je u SAD-u postala toliki problem da je nazivaju i "oružjem masovnog uništenja", a postaje sve veći problem i u Europi, Samo ove godine je ubila 60 ljudi u Velikoj Britaniji.
Kao jeziv podsjetnik koliko je droga opasna, Sky news objavio je šokantan prizor predoziranja. Snimka prikazuje djevojčicu, između 2 i 3 godine, kako bespomoćno pokušava probuditi majku koja je pala u nesvijest nakon što se predozirala fentanilom.
Smrtonosni analgetik
50 JE PUTA JAČA OD HEROINA: Droga koja je ubila Princea namijenjena je terminalnim pacijentima
Opijat je 1960. sintetizirao belgijski farmaceut Paul Janssen. Bio je namijenjen za bolnice, kao intravenozni analgetik. Kasnije je korišten u analgeticima, prije svega onima koji su davani pacijentima na palijativnoj skrbi, a tijekom '90-ih godina prošlog stoljeća došao je na crno tržište i počeo se koristiti kao jeftina droga.
Danas je uglavnom zabranjen, ali na tržištu postoje dostupne kemijski srodne inačice.
Osim što je moćan, izrazito je opasan i zato što narkomani često ne znaju čime se drogiraju - dileri heroin sve više miješaju s fentanilom, ili ga čak potpuno zamijene. Narkomani ga doziraju kao i heroin što u pravilu završi kobno.
Primjerice, u prošloj su godini samo u kanadskoj državi Alberti 272 osobe umrle od predoziranja fentanilom i srodnim spojevima. U kontinentalnoj Europi pak neslavni rekord drži inače ekonomski uspješna Estonija u kojoj na milijun stanovnika dolazi gotovo dvije stotine smrtonosnih predoziranja. U Americi DEA pokušava locirati odakle stižu tablete. Vjeruje se da su sastojci uvezeni iz Kine, a tablete proizvedene u Meksiku i kasnije prokrijumčarene u Kaliforniju.