Mađarska će staviti veto na prijedlog EU o zabrani uvoza ruske nafte, rekao je državni tajnik te zemlje za međunarodne komunikacije i odnose za BBC.
Zoltán Kovács kaže da je prijedlog "neprihvatljiv" i da bi "upropastio mađarsko gospodarstvo". Njegovi komentari dovode prijedlog o embargu na rusku naftu u sumnju jer planove mora odobriti svih 27 država članica EU. Na pitane hoće li Mađarska, "kada je riječ o koherentnoj, kooperativnoj akciji EU-a, iskoristiti svoj veto", Kovács je odgovorio:
'Ako to učinimo, upropastit ćemo gospodarstvo'
"Ukratko, da. Ali na kraju dana morate se ponovno sjetiti kako funkcionira Europska unija. Prijedlog dolazi iz Bruxellesa... koji je administrativno, birokratsko središte Europske unije , a ne iz država članica. Oni točno znaju da je ono što predlažu protiv mađarskih interesa, da je to nemoguće provesti, a ako to učinimo, potpuno ćemo upropastiti mađarsko gospodarstvo.
Europska unija iznijela je planove za šesti krug sankcija Rusiji zbog njezine invazije na Ukrajinu. Oni uključuju zabranu uvoza ruske nafte do kraja godine.
Nije bilo trenutačnog dogovora o mjerama, izvijestila je novinska agencija Reuters. Izaslanici EU trebali bi se sutra sastati radi dodatnih razgovora, rekao je izvor za BBC.
Mađarska nije jedina...
Mađarska nije jedina zemlja kojoj zatvaranje pipe iz Moskve predstavlja problem. Češka i Bugarska su među zemljama koje traže izuzeća kako bi se prilagodile potencijalnom embargu. Slovačka je zatražila trogodišnji prijelazni rok
Prijedlog EU-a o zabrani uvoza ruske nafte samo je posljednji na dugom popisu sankcija koje su Rusiji već uvele mnoge zapadne zemlje. Te su kazne korištene za ciljanje pojedinaca, banaka, poduzeća i izvoza. Sredstva ruske središnje banke su zamrznuta, zbog čega je rublja pala za 22 posto, dok je Velika Britanija zaustavila prodaju "zlatnih viza", koje su bogatim Rusima omogućavale da osiguraju prava na boravak u Britaniji.
Situaciju u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.