Dvije glavne elektrane koje osiguravaju 40 posto električne energije Libanona isključene su zbog čega je pala gotovo cijela mreža te zemlje koja je u teškoj ekonomskoj krizi, prenose mediji u subotu. Elektrane Deir Amar i Zahrani, koje zajedno osiguravaju oko 40 posto električne energije u Libanonu, ostale su bez goriva, prenosi BBC.
Time je pogoršana kriza zbog koje građani imaju električnu energiju samo dva sata dnevno.
Naime, nedostatak deviza otežao je plaćanje inozemnih dobavljača energije. U Libanonu su i ljekarne štrajkale zbog nestašice lijekova, što je također posljedica neplaćanja stranih uvoznika. Brodovi napunjeni gorivom odbili su ga istovariti prije nego što novac u dolarima bude prebačen na račune njihovih vlasnika.
Novi problem zbog nestašice dizela: Racionalizacija vode
Novinar BBC-a Sebastian Usher navodi da se dijelovi zemlje sada također suočavaju s racionalizacijom vode. Crpne stanice napajaju se dizelom i nedostaju im opskrbe potrebne za rad.
Libanon je pretrpio ozbiljnu ekonomsku krizu u proteklih 18 mjeseci, a njegova valuta - libanonska funta - propala je do rekordnih minimuma.
Nekim lokalnim zdravstvenim tvrtkama već je ponestalo lijekova potrebnih za liječenje raka i srčanih bolesti.
Isključenja struje u Libanonu nisu rijetka desetljećima.
Privatni generatori postali su jedini izvor energije
Državna energija racionalizirana je, a ljudi su popunjavali praznine priključujući se na paralelni sustav privatnih generatora.
Prvi put je cijela mreža isključena, a privatni generatori postali su jedini izvor energije.
Ali i oni su pod pritiskom jer rade na dizel i ne mogu ga nabaviti i nemaju kapacitet u potpunosti zamijeniti državnu električnu energiju.
To znači da se većina stanovnika u Libanonu trenutno suočava s dugim satima totalnog zamračenja.