kraj diskriminacije? /

Usvojen povijesni zakon! Američka LGBT+ zajednica korak je bliže jednakosti

Image
Foto: Shutterstock

Zastupnici su strogo poštivali stranačku stegu i samo troje republikanaca glasalo je za prijedlog zakona

26.2.2021.
13:32
Shutterstock
VOYO logo

LGBT+ Amerikanci korak su bliže zakonskoj zaštiti od diskriminacije nakon što je Zastupnički dom Kongresa  usvojio ključni prijedlog zakona o građanskim pravima koji podržava demokratski predsjednik Joe Biden.

Image
izvješće /

Iako se uočava napredak u LGBT pravima, čak u 69 zemalja još se kažnjavaju istospolni odnosi, čak i smrću

Image
izvješće /

Iako se uočava napredak u LGBT pravima, čak u 69 zemalja još se kažnjavaju istospolni odnosi, čak i smrću

Promijenjen je Zakon o građanskim pravima iz 1964.

Zastupnički dom usvojio je s 224 glasa "za" i 206 "protiv" povijesni Zakon o jednakosti, kojim se mijenja Zakon o građanskim pravima iz 1964. kako bi se u njega uključilo seksualnu orijentaciju i rodni identitet kao zaštićene klase uz rasu, religiju, spol i nacionalno podrijetlo. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici su strogo poštivali stranačku stegu i samo troje republikanaca glasalo je za prijedlog zakona.

"Bez Zakona o jednakosti, ova nacija nikada neće ostvariti svoja načela slobode i jednakosti", rekla je demokratska zastupnica Marie Newman iz Illinoisa, koja ima transrodnu kćer. Dodaje Newman kako glasa "za Zakon o jednakosti za Evie Newman, svoju kćer i najsnažniju, najhrabriju osobu koju znam". 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi stupio na snagu Zakon još mora biti izlasan u Senatu

LGBT ljudi često se susreću s predrasudama prilikom traženja stana, podizanja kredita, sudjelovanja u porotama i na javnim mjestima. Njihova diskriminacija zabranjena je samo u 22 američke savezne države i u Washingtonu D.C.

Državni parlamenti redovito donose zakone koji ograničavaju njihovu zaštitu. Od početka godine, desetak država uvelo je ili usvojilo zakone koji zabranjuju transrodnim djevojkama da sudjeluju u ženskim sportskim ligama.

Da bi Zakon o jednakosti stupio na snagu, mora dobiti 60 glasova u Senatu, koji je jednakomjerno podijeljen na demokrate i republikance. 

Nekoliko republikanaca mu se protivi, uključujući senatora Mitta Romneyja, bivšeg predsjedničkog kandidata, koji je rekao da će se usprotiviti zakonu osim ako ne bude uključivao "snažnu zaštitu vjerskih sloboda". 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo